Февралнинг илк кунларида қандай об-ҳаво ҳукмрон бўлади?
Республика Гидрометеорология маркази бошланган февраль ойининг илк ҳафтасида қандай об-ҳаво кутилишини эълон қилди.
Қишнинг охириги ойи боши учун ҳарорат меъёрий қийматлардан 2-4 даражага юқори бўлган жуда илиқ ва кам булутли баҳорий об-ҳаво бўлади. Жума кунига кундуз куни термометр кўрсаткичи 14-17 даража илиқга етади.
Бугун республиканинг кўпчилик вилоятларида меъёрга яқин бўлган қуруқ ва илиқ об-ҳаво кузатилади. Фақат куннинг биринчи ярмида Тошкент, Жиззах, Сирдарё вилоятларида ёмғир ёғиши эҳтимоли сақланиб туради. Ҳаво ҳарорати охирги кунга нисбатан пасаяди ва 8-13 даража илиқни ташкил этади.
Эртага Туркманистон орқали Каспий денгизидан нам ҳаво массалари кириб келиши ҳисобига Бухоро, Навоий, Самарқанд вилоятларида кечаси ва эрталаб бироз ёмғир ёғиши мумкин, Қашқадарё, Сурхондарё вилоятларида баъзи жойларда ёмғир ёғади. Ҳаво ҳарорати кечаси 0-5 даража илиқ, кундузи 10-15 даража илиқ атрофида бўлади.
Иш ҳафтасининг охиригача ёғингарчилик кутилмайди. Кечалари ҳарорат 0-5 даража илиқ, кундуз кунлари 10-15 даража илиқ атрофида бўлади, жума куни 14-17 даража илиққача кўтарилади.

Первая неделя февраля будет тёплой
1 февраля по большинству областей республики будет наблюдаться сухая и теплая, близкая к норме погода. Лишь в первой половине дня по Ташкентской, Джизакской, Сырдарьинской областям сохраняется вероятность выпадения дождя. Температура воздуха относительно прошедшего дня понизится и составит 8-13° тепла, сообщает Узгидромет.
2 февраля с прохождением влажной воздушной массы с Каспийского моря через Туркменистан в ночные и утренние часы по Бухарской, Навоийской, Самаркандской областям возможен небольшой дождь, по Кашкадарьинской, Сурхандарьинской областям местами пройдет дождь. Температура воздуха будет в пределах ночью 0-5° тепла, днем 10-15° тепла.
До конца рабочей недели осадков не ожидается. В ночные часы столбик термометра будет в пределах 0-5° тепла, днем 10-15° тепла, к пятнице повысится до 14-17° тепла.