Ўзбекистонда гуманоид роботлар ишлаб чиқарилади
Тошкентдаги «Янги Авлод» махсус саноат зонасида гуманоид роботлар ва уларнинг бутловчи қисмларини ишлаб чиқарадиган завод қурилишига старт берилди. Мазкур тадбир бешинчи юбилей Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида ташкил этилди.
Пойдеворга биринчи ғишт қўйиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Жамшид Ходжаев, инвестициялар, саноат ва савдо вазирининг ўринбосари Илзат Касимов, Корея Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Вон До Ён ҳамда «ROBOTIS» компанияси президенти Ким Бёнг Су иштирок этдилар.
1999 йилда асос солинган Жанубий Кореянинг «ROBOTIS» компанияси автоном робототехника соҳасида жаҳон етакчиларидан бири саналади. Активлари 2,5 млрд долларини ташкил этувчи ушбу йирик корхонанинг АҚШ, Япония ва Хитойда ваколатхоналари мавжуд. Компания технологияларидан Amazon, Microsoft, Apple, NASA, Google, Samsung ва BMW каби дунёга машҳур гигантлар кенг фойдаланиб келмоқда.
«Ушбу стратегик лойиҳа Ўзбекистон саноатини юқори технологиялар босқичига олиб чиқади. Лойиҳа доирасида мингдан ортиқ малакали янги иш ўринлари яратилиши, шунингдек, илғор халқаро тажрибанинг трансфер қилиниши кутилмоқда. Бу эса мамлакатимизни Марказий Осиёда робототехника бўйича етакчи марказга айлантириш учун мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилади», — дейилади Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги хабарида.

В Узбекистане начнется производство гуманоидных роботов
В специальной промышленной зоне «Янги Авлод» в Ташкенте дан старт строительству завода по производству гуманоидных роботов и комплектующих. Мероприятие состоялось в рамках пятого юбилейного Ташкентского международного инвестиционного форума.
В церемонии закладки первого камня приняли участие заместитель Премьер-министра Узбекистана Жамшид Ходжаев, заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Ильзат Касимов, Посол Республики Корея Вон До Ён и президент компании «ROBOTIS» Ким Бёнг Су.
Южнокорейская компания «ROBOTIS», основанная в 1999 году, — один из мировых лидеров в сфере автономной робототехники с активами в 2,5 миллиарда долларов США и представительствами в США, Японии и Китае. Её технологии используют такие гиганты, как Amazon, Microsoft, Apple, NASA, Google, Samsung и BMW.
«Этот стратегический проект выводит промышленность Узбекистана на высокотехнологичный уровень. Ожидается создание более тысячи квалифицированных рабочих мест, а также трансфер передового международного опыта, что заложит основу для превращения страны в ведущий центр робототехники в Центральной Азии», — отметили в МИПТ.