Bugungi kunda respublikada 5,1 ming gektar issiqxonalar mavjud bo‘lib, so‘nggi yetti yilda ularda yetishtiriladigan mahsulot hajmi 110 ming tonnadan 546 ming tonnaga ko‘paydi.
Lekin, tadbirkorlar kredit og‘irligi, o‘g‘it narxi qimmatligi, uzluksiz gaz ta’minoti yo‘qligini aytmoqda. Masalan, 600 gektardan ortiq maydondagi issiqxona faoliyatini to‘xtatgan, 128 gektari qarzdorlik sababli bank balansiga o‘tgan.
Shu bois Prezident Mirziyoyev ishtirokidagi yig‘ilishda issiqxona xo‘jaliklarini qo‘llab-quvvatlash zarurligi ta’kidlandi.
Endilikda:
- ichki bozor bilan bir qatorda eksportga ham mahsulot yetishtirish majburiyatini olgan, tabiiy gazda ishlayotgan issiqxonalarga qishki mavsumda gaz kafolatli hajmda beriladi;
- ko‘mir yoki boshqa muqobil isitish tizimida ishlayotgan hamda eksport majburiyatini olgan issiqxonalarga ham tabiiy gazga qaytish imkoni beriladi;
- aylanma mablag‘ yetarli bo‘lishi uchun oldindan to‘lov oktyabr-mart oylariga 50 foiz qilib belgilanadi. Bunda, issiqxonalar gaz korxonalari bilan 1 oktyabrgacha shartnoma imzolaydi;
- tabiiy gazdan ko‘mir yoki boshqa muqobil isitish tizimiga o‘tgan issiqxonalarga ajratilgan kredit muddati uzaytirib beriladi;
- issiqlik nasoslari texnologiyalarida ishlaydigan issiqxona tashkil qilganlarga xarajatlarning 20 foizgacha qismi, bu ishlar kredit hisobidan bo‘lsa, kredit stavkasini 4 foizi qoplab beriladi.
Shu bilan birga, bundan buyon issiqxonalar, toifasidan qat’i nazar, yer solig‘ini qishloq xo‘jaligi yerlari stavkasida to‘lashi belgilandi. 2028 yilga qadar issiqxona ishchilari uchun ijtimoiy soliq stavkasi 12 foizdan 1 foizga tushiriladi.
Soliq qo‘mitasiga butun tizimi, tahliliy va aql markazlarini safarbar etib, issiqxonalardan qisqartirilgan gaz qaysi sohalarga yo‘naltirilgani va ularning samaradorligini o‘rganish, agar gaz berilgan boshqa sohalarda qo‘shilgan qiymat kam bo‘lsa, gazni issiqxonalarga yo‘naltirish topshirildi.
Ekologik vaziyatni hisobga olgan holda, Toshkent viloyatidagi issiqxonalar faoliyatining havo sifatiga salbiy ta’siri bilan bog‘liq muammolarni uzil-kesil hal qilish vazifasi qo‘yildi.

Как сообщалось на видеоселекторном совещании под председательством президента, в настоящее время в республике насчитывается 5,1 тыс. гектаров теплиц, и за последние семь лет объёмы продукции, выращенной в них, увеличились с 110 тысяч до 546 тысяч тонн.
Однако предприниматели жалуются на высокую кредитную нагрузку, дороговизну удобрений и перебои с подачей газа. Например, деятельность теплиц на более чем 600 гектарах была прекращена, а 128 гектаров из-за долгов перешли на баланс банков.
В связи с этим тепличным хозяйствам будет оказана поддержка. В частности:
- теплицы, работающие на природном газе и взявшие на себя обязательства по поставкам продукции как на внутренний рынок, так и на экспорт, будут обеспечены гарантированным объёмом газа в зимний период;
- теплицы, работающие на угле или других альтернативных системах отопления, и также обязавшиеся экспортировать продукцию, смогут вновь перейти на природный газ;
- для обеспечения достаточного оборотного капитала предоплата за газ в период с октября по март будет составлять 50 %. При этом теплицы должны заключить договор с газовыми компаниями до 1 октября;
- для теплиц, перешедших с природного газа на уголь или другие альтернативные источники, будет продлен срок ранее выданных кредитов;
- тем, кто создаёт теплицы с использованием технологий тепловых насосов, будет возмещено до 20% затрат, а в случае использования кредита — 4% ставки по кредиту.
Также теперь независимо от категории, теплицы будут оплачивать земельный налог по ставке, установленной для сельскохозяйственных земель. До 2028 года ставка социального налога для работников теплиц снизится с 12% до 1%.
Налоговому комитету поручено мобилизовать все свои системы, аналитические и интеллектуальные центры, чтобы изучить, в какие отрасли был перенаправлен сэкономленный за счёт теплиц газ и насколько это было эффективно. Если в других отраслях добавленная стоимость окажется ниже, газ будет вновь перенаправлен в теплицы.
С учётом экологической обстановки поставлена задача окончательно решить проблемы, связанные с негативным воздействием теплиц Ташкентской области на качество воздуха.
«Пусть все услышат: теплицы — это вопрос продовольственной и экономической безопасности», — подчеркнул президент.