Xitoy epidemiyani ataylab tarqatish uchun sayyohlardan foydalangan — Trampning maslahatchisi
AQSh prezidenti Donald Trampning iqtisodiy masalalar bo‘yicha maslahatchisi Piter Navarro Xitoyni koronavirusni ataylab tarqatishda ayblab chiqdi. Uning ta’kidlashicha, buning uchun xitoylik sayyohlardan foydalanilgan.
«Uxanda ilk bemor noyabr oyida paydo bo‘ldi. Xitoy esa jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ko‘magida ikki oy davomida bu virusni butun dunyodan yashirib keldi. Keyin esa kasallikni tarqatish uchun yuz minglab xitoyliklarni samolyotlarda Milan, Nyu-York va butun dunyo bo‘ylab jo‘natdi», — deya bayonot bergan Navarro.
Uning aytishicha, Xitoy virusni Uxandan chiqarmayoq bartaraf etishi mumkin edi. Eslatib o‘tamiz, bunga qadar Tramp ham bir necha bor Xitoy haqida keskin fikr bildirgandi.

Китай намеренно рассылал туристов по миру для распространения коронавируса — Советник Трампа
Советник президента США Дональда Трампа по экономическим вопросам Питер Наварро обвинил Китай в намеренной рассылке туристов по миру для распространения коронавирусной инфекции. Он заявил об этом в эфире телеканала ABC 17 мая.
«Нулевой пациент появился в провинции Ухань в ноябре. Китайцы, прикрываясь щитом ВОЗ, два месяца скрывали вирус от мира, а затем отправили сотни тысяч китайцев на самолетах в Милан, Нью-Йорк и по всему миру, чтобы "посеять" его», — заявил Наварро.
По его словам, Китай мог сдержать распространение эпидемии, оставив вирус в Ухане. «Вот почему я говорю, что китайцы сделали это с американцами и несут за это ответственность», — пояснил советник Трампа.
Издание также пишет, что комментарии Наварро дополняют кампанию, развернутую США против Китая в связи с распространением коронавируса.