Kecha, 21-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisi Tanzila Narbayeva Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiyasi Kengashi raisi Valentina Matviyenko bilan uchrashdi. Uchrashuv Sankt-Peterburg shahrida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligining ishtirokchi davlatlari Parlamentlararo assambleyasi 50-yalpi majlisi doirasida o‘tkazildi. Bu haqda yuqori palata axborot xizmati xabar berdi.
Muloqot chog‘ida O‘zbekiston-Rossiya parlamentlararo hamkorligining hozirgi holati va uni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama etildi.
V.Matviyenkoning ta’kidlashicha, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2020-yil fevralda Rossiya Federatsiyasiga amalga oshiradigan tashrifiga puxta tayyorgarlik ko‘rilmoqda. Bu tashrif ikki tomonlama munosabatlar sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarilishiga xizmat qiladi.
Federatsiya Kengashi O‘zbekiston rahbarining Rossiyaga tashrifi dasturini parlamentga doir masalalar bilan boyitishga o‘z hissasini qo‘shishi ta’kidlandi. Rossiya tomoni tashrif arafasida Rossiya Federatsiyasi Federal Majlisi Federatsiyasi Kengashi va O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha parlamentlararo komissiyaning navbatdagi majlisini o‘tkazish to‘g‘risidagi O‘zbekiston tomonining taklifini qo‘llab-quvvatladi.

Шавкат Мирзиёев отправится с визитом в Россию
21 ноября 2019 года состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилы Нарбаевой с председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко. Встреча прошла на полях 50-пленарного заседания Межпарламентской ассамблеи государств-участников Содружества Независимых Государств, которое проходит в г.Санкт-Петербурге. Об этом сообщает информационная служба Сената Олий Мажлиса.
В ходе диалога обсуждены современное состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-российского межпарламентского сотрудничества.
По словам Валентины Матвиенко, в России идет обстоятельная подготовка к предстоящему в феврале 2020 года государственному визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию, который послужит поднятию двусторонних отношений на качественно новый уровень.
Подчеркивалось, что Совет Федерации внесет свой вклад в насыщение парламентской составляющей программы визита руководителя Узбекистана в Россию. Российская сторона приветствовала предложение узбекской стороны о проведении в преддверии визита очередного заседания межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Советом Федерации Российской Федерации и Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан.