Ўзбекистонда 2021 йилдан лотин ёзувига тўлиқ ўтилади
Ўзбекистон 2021 йилдан лотин ёзувига асосланган ўзбек алифбосини тўлиқ жорий этади. Бу ҳақда «Telegram»даги «Davletov.uz» канали хабар бермоқда.
«Айтишларича, Ўзбекистон ҳукумати «Лотин ёзувига асосланган ўзбек алифбосини жорий этиш тўғрисида»ги қонун қоидалари истисносиз ва сўзсиз бажарилишини таъминлаш чораларини кўради.
Ушбу мақсадда Ҳукумат ва Президент девони тегишли хизмати ўртасида махсус Ҳаракатлар режаси тасдиқланган. Унга кўра, амалдаги қонун ҳамда ҳукумат қарори янада такомиллаштирилади.
Шу билан бирга, тегишли қонунчилик талаблари сўзсиз бажарилишини таъминлашга қаратилган ҳуқуқий механизмлар ишлаб чиқилади», дейилади хабарда.
Маълум қилинишича, ўзбек тилидаги реклама матнлари ва лавҳалари лотин ёзувига асосланган ўзбек алифбосида ёзилиши таъминланади. Республикада барча идоралар ва муассасалар учун лотин алифбоси бўйича малака ошириш курслари ташкил этилади. Кирилл ёзувидаги ўзбек ва жаҳон адабиётининг мумтоз намуналари ва илмий адабиётлари лотин ёзувида чоп этилади.
Манбага кўра, 2020 йилнинг охирига қадар босма ва электрон оммавий ахборот воситаларининг лотин ёзувига асосланган ўзбек алифбосида фаолият юритиши тўлиқ таъминланади.
«Хуллас, Ҳаракатлар режасидаги тадбирлардан шу нарса аён бўладики, 2021 йилдан лотин ёзувига асосланган ўзбек алифбосига тўлиқ ўтиш таъминланади», дейилади хабарда.

Узбекистан в 2021 году полностью перейдет на латинскую графику
В Узбекистане с 2021 года введят узбекский алфавит, полностью основанный на латинской графике. Об этом заявил канал «Davletov.uz» в «Telegram».
«Говорят, что правительство Узбекистана предпримет меры для обеспечения соблюдения закона «О введении узбекского алфавита, основанного на латинской графике» без исключения.
С этой целью был утвержден специальный план действий между правительством и соответствующим управлением президентского аппарата. Согласно плану, существующий закон и правительственное постановление будут усовершенствованы. В то же время будут разработаны правовые механизмы для обеспечения безусловного исполнения соответствующего законодательства»,- говорится на канале.
Утверждается, что рекламные тексты и объявления будут написаны на узбекском алфавите, основанном на латинской графике. Для всех организаций и учреждений будут организованы курсы для повышения квалификации. Классические и научные образцы узбекской и мировой литературы на кириллице будут опубликованы на латинской графике.
Будет обеспечена деятельность печатных и электронных средств массовой информации на узбекском алфавите, основанном на латинской графике. Это должно быть полностью достигнуто к концу 2020 года.
По мерам отмеченным в Плане действий разъясняется, что полный переход на узбекский алфавит, основанный на латинской графике осуществится в 2021 году»,- говорится в сообщении.