Asfalt yoki sement? Avtomobil yo‘llari sohasida «yashil» tendensiyalar
Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti (PMTI) xodimlari ekologik sement-beton avtomobil yo‘llari qurilishining holati, istiqbollari va yanada rivojlantirish yo‘nalishlarini o‘rganib chiqdi.
Global ekologik muammolar fonida so‘nggi yillarning asosiy tendensiyalari orasida «yashil» qurilish (Green Sonstruction, Green Buildings)ga o‘tish — bino va inshootlarni rejalashtirish, qurish va ulardan foydalanish konsepsiyasi bo‘lib, maqsadi obyektning hayotiy sikli davomida resurslarni iste’mol qilish darajasini minimallashtirishdir.
Transkontinental savdoni rag‘batlantirish va rivojlantirishda O‘zbekistonning roli tez sur’atlar bilan o‘sib bormoqda. Mamlakat xalqaro tranzit yuk tashishning muhim markaziga aylandi. Uning hududidan 20 ga yaqin xalqaro yo‘nalishlar o‘tadi. Avtomobil yo‘llarini yanada rivojlantirish va sifatini yaxshilashning dolzarbligi, shuningdek, respublikaning ijtimoiy-iqtisodiy hayotida sanoatning roli ortib borayotgani, ishlab chiqarish sohasi va aholining o‘sib borayotgan ehtiyojlarini ishonchli va qulay transport tarmog‘i bilan ta’minlash zaruratiga bog‘liq.
Avtomobil yo‘llarini rivojlantirish va foydalanish. O‘rta va uzoq muddatli istiqbolda sanoatning iqtisodiy rivojlanishiga oid hisob-kitoblar, shuningdek, nufuzli xorijiy ekspertlarning hisob-kitoblari respublikada avtomobil transportida yuk aylanmasi sezilarli darajada oshishini prognoz qilmoqda.
O‘zbekistonning deyarli barcha hududlarida avtomobil yo‘llari, yo‘l inshootlari va yo‘l bo‘yidagi infratuzilmaning tranzit salohiyatini yanada rivojlantirish va takomillashtirish rivojlangan mamlakatlarning ushbu sohadagi ilg‘or tajribalarini hisobga olgan holda amalga oshirilishi maqsadga muvofiq.
Dunyoda asosan ikki turdagi yo‘l qoplamalari qo‘llaniladi: qayishqoq (asfalt-beton) va qattiq (sement-beton). Yo‘l qoplamalarini qurish va ishlatish amaliyoti shuni ko‘rsatdiki, har xil iqlim va transport intensivligi sharoitida sement-beton qoplamali yo‘llar (30 yil yoki undan ko‘p) asfalt qoplamali yo‘llarga (8 yildan 12 yilgacha) qaraganda ancha chidamli. Shu sababli transport vositalari tez haraktalanuvchi avtomobil yo‘llari uchun sement-beton qoplamalar varianti eng maqbul, deb tan olingan.
Rivojlangan mamlakatlarda yuqori tezlikda harakatlanish mumkin bo‘lgan avtomobil yo‘llari uzunligining sezilarli qismi sement-beton qoplamali ekanligi bunday qoplamalardan foydalanish samaradorligi yuqoriligini ko‘rsatadi (1-rasm).
1-rasm. Rivojlangan mamlakatlarda sement-beton qoplamali yuqori tezlikda harakatlanish mumkin bo‘lgan avtomobil yo‘llarining ulushi (foiz).
Manba: Probetonstroy.com
AQShda sement-beton yo‘llar yuqori tezlikda harakatlanish mumkin bo‘lgan yo‘llar umumiy uzunligining taxminan 60 foizini, Germaniyada 38, Avstriyada 46 foizini tashkil qiladi. Xitoy sement-beton tezyurar yo‘llar qurilishini sezilarli darajada oshirmoqda. Yaponiyada mustahkamligi, oddiyligi va foydalanish muddatini hisobga olgan holda, tezyurar yo‘llardan tashqari, sement-betondan ko‘p qavatli yo‘l o‘tkazgichlari qurilgan.
Tabiiy muhitga zararli ta’sirlarni kamaytirish. O‘zbekistonda yo‘l qurilishida hamon asosan asfalt-beton qoplamadan foydalaniladi. Barcha yuklarning 95 foizi va yo‘lovchilarning 88 foizi avtomobil yo‘llarida tashiladi.
Zamonaviy talablarni hisobga olgan holda, xalqaro standartlarga muvofiq, sohada yo‘llarni asta-sekin avtomobil o‘qlariga 13 tonnalik yuklamali yo‘llarga o‘tkazish choralari ko‘rilmoqda. Bu esa mustahkamlik xususiyatlarini sezilarli darajada oshirishni talab qiladi.
Ushbu nuqtai nazardan, sement-beton yo‘llar muhim afzalliklarga ega:
• katta mexanik ta’sirlarga va katta o‘lchamli transport vositalarining og‘irligiga bardoshli va xizmat ko‘rsatish muddati uzoqroq;
• transport kam yoqilg‘i sarflaydi (10-20 foiz);
• mustahkam beton qoplamadan 30 yoki undan ortiq yil davomida ta’mirlash ishlariga muhtoj bo‘lmasdan foydalanish mumkin, asfalt qoplama esa 8-12 yil xizmat qiladi va vaqti-vaqti bilan ta’mirlashni talab etadi;
• qoplama ekstremal ob-havo sharoitlariga, yuqori va past havo haroratiga yoki namlik o‘zgarishiga yuqori chidamlilikka ega;
• ekologik oqibatlarni minimallashtiradi, transport vositalari harakat uchun minimal yoqilg‘i sarflaydi;
• tabiiy resurslarni tejash va ekologik xavfsizlik. Asfalt neftni sanoat usulida qayta ishlash yo‘li bilan olinadi, betonning asosiy tarkibiy qismlari esa zararli kimyoviy moddalar deyarli yo‘q bo‘lgan ohaktoshlardir.
Tuproq va qo‘shimcha qatlamlarni sement bilan mustahkamlash, beton qoplamani yotqizish yoki yo‘llarni rekonstruksiya qilish paytida asfaltning asosini sement bilan mustahkamlash yo‘llarni yanada mustahkam va iqtisodiy jihatdan foydali qiladi. Qurilish vaqti qisqaradi, yo‘lning o‘zi kapital ta’mirsiz bir necha o‘n yillar xizmat qiladi va texnik xarajatlar pastligini oldindan aytish mumkin.
Beton yo‘llar yuqori yuk ko‘tarish qobiliyatiga ega. Bu asos va pastki qatlamlarga yuklamaning bir xilligini va eskirishga chidamlilik koeffitsiyentini yetarli darajada ta’minlaydi. Ular barqarorlik xususiyatiga ega, shu jumladan, yuqori va past harorat ta’siriga. Sement-beton yo‘llar sirt yopishqoqligining yuqori koeffitsiyentiga ega. Ularning yorqin yuzasi qorong‘ida yo‘nalish olishni osonlashtiradi va yozda qizib ketishni kamaytiradi. Bundan tashqari, sement-beton aks ettiruvchi effekti tufayli yoritish uchun elektr energiya sarfini 30 foizga kamaytiradi.
Eng muhim afzallik — bu umumiy iqtisodiy samaradorlik — sement-beton yo‘llarning hayotiy sikli asfalt-betonga qaraganda 2,5-3 baravar ko‘p.
Turli sharoitlarda sement-beton qoplamalarini qurishning boshlang‘ich qiymati asfalt-betonga qaraganda 20-40 foiz qimmatroq bo‘lsa-da, hayotiy sikli nuqtai nazaridan asfalt qoplamalarini ta’mirlash va ishlatish xarajatlari shundayki, muqobil sement-beton qoplamalarni qurish va ishlatish ancha arzonga tushadi (2-rasm).
2-rasm. Har xil turdagi yo‘llarga xizmat ko‘rsatishning yotqizish narxiga nisbatan qiymati (foiz).
Manba: Koleso.temaretik.com
Sement-beton qoplama, ayniqsa, transport vositalarining yuqori intensivligi va/yoki avtomobil transportining og‘ir yuki sharoitida o‘zini oqlaydi. Bitum importini kamaytirish orqali valyutani sezilarli darajada tejashga ham erishiladi. Sement-beton yo‘llarning asosiy tarkibiy qismlari — sement va noruda qattiq qurilish materiallari (shag‘al, maydalangan tosh, qum va toshlar) deyarli barcha hududlarda ishlab chiqariladi. Bu esa qurilish maydoniga materiallarni tashish bilan bog‘liq issiqxona gazlarini kamaytirishda yordam beradi.
Shu bois mamlakatimizda sohani rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari qatorida yangi quriladigan va rekonstruksiya qilinadigan yo‘llarni bosqichma-bosqich sement-beton qoplamaga o‘tkazish maqsadga muvofiq.
Shu bilan birga, sement-betonni yotqizish asfalt-beton ishlariga nisbatan ancha murakkab texnologik jarayon ekanligini yodda tutish kerak.
Mamlakat turli mintaqalarda, shu jumladan Germaniya, Janubiy Koreya, Ispaniya va Ozarbayjonning yirik kompaniyalari ishtirokida sement-beton qoplamali magistral yo‘l uchastkalarini qurish va ulardan foydalanish bo‘yicha ancha uzoq muddatli tajribaga ega. Andijon viloyatida sement ishlab chiqaruvchi korxonalar tomonidan maqsadli klaster tashkil etildi. U 31ta chekka mahalladagi 23 kilometrli yo‘llarni sement-beton aralashmasi bilan qoplab, 10 yilgacha texnik xizmat ko‘rsatishni o‘z zimmasiga oldi.
Bu tajribani butun mamlakat bo‘ylab yoyish, 2022-yilda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida jami 2,6 ming kilometrli sement-beton qoplamali ichki yo‘llarni qurish va ta’mirlashning klasterli usulini joriy etish rejalashtirildi. Ushbu yo‘l klasterlari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida, 2022-yil oxirigacha ixtisoslashtirilgan uskunalar importi bojxona to‘lovlari va utilizatsiya yig‘imlaridan ozod qilindi.
Beton issiqxona gazlaridan qutqaradi. «Yashil» qurilish talablariga javob beradigan tabiiy karbonatlanish jarayonida betonning issiqxona gazlarini yutish qobiliyatining ijobiy ta’siri Sharqiy Angliya universiteti tadqiqotlari bilan tasdiqlangan. Olimlar 1930–2013-yillarda barcha binolar, inshootlar va beton qoplamalar tomonidan atmosfera karbonat angidridning mintaqaviy va global so‘rilishini modellashtirishdi. Bunda 4,5 gigatonna uglerod yoki 16 gigatonna karbonat angidridning so‘rilishi aniqlandi. Bu ularni yaratish jarayonida chiqadigan karbonat angidridning taxminan 43 foizi degani. Sement-beton qoplamalar uglerod izining kamayishiga hissa qo‘shadi.
Perdyu universiteti (AQSh) qurilish muhandisligi kafedrasi olimlari, shuningdek, beton aralashmasiga nano o‘lchovli titan dioksid qo‘shilishi betonning karbonat angidridni bog‘lash qobiliyatini deyarli ikki baravar oshirishini aniqlashdi.
Qurilish materiallari sanoatining tayyorligi. Sement-beton yo‘llarni qurishda asosiy qurilish materiallari sifatida ishlatiladigan mineral xom ashyo — shag‘al, qum, toshlar mamlakatning deyarli barcha hududlarida mavjud. 2021-yilning yanvar–dekabr oylarida mahalliy korxonalar tomonidan sement ishlab chiqarish 12 foizga o‘sib, 14,2 million tonnaga yetdi. 2021-yil oxirida O‘zbekistonda sement ishlab chiqarish quvvati 21 million tonnani tashkil etdi, 2022-yilda umumiy quvvati 3,8 million tonnani tashkil etadigan 5 ta investitsiya loyihasini yakunlash rejalashtirilgan bo‘lib, bu ushbu turdagi materiallarga bo‘lgan ehtiyojni to‘liq qoplash, shu jumladan sement-beton yo‘llarni qurish va ta’mirlash uchun qulay imkoniyatlar ochadi.
«Yashil» qurilish tamoyillarining joriy etilishi jahon hamjamiyatining e’tiborini tortadi, mamlakatning ijobiy imidjini rivojlantirishga ta’sir qiladi, uning turli xalqaro indekslar, jumladan, kredit reytinglari darajasini oshirishda yordam beradi.
Yuqoridagilarga asoslanib, aniq ijobiy ekologik ta’sirni hisobga olgan holda, sement va unga asoslangan materiallardan uzoq muddatda, shu jumladan, avtomobil yo‘llari qurilishida doimiy foydalanishni tavsiya etish mumkin.
Sement-beton yo‘llar qurilishini kengaytirish foydaliligining ijobiy argumentlari — hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishini yaxshilashga yordam beradigan beton zavodlarining mavjud quvvatlaridan to‘liqroq foydalanish imkoniyati, shuningdek, ko‘chma va ixcham tez o‘rnatiladigan beton zavodlaridan foydalanish, joylashuvining qisqa vaqt ichida o‘zgartirilishi va keyingi joyda yuqori sifatli beton ishlab chiqarish mumkinligidir. Loyihaning iqtisodiy ko‘rsatkichlarini yaxshilashning qo‘shimcha omili, yuqoridagi afzalliklarga qo‘shimcha ravishda, samarasiz transport xarajatlarini kamaytirish bo‘ladi.

Асфальт или цементобетон: «Зеленые» тенденции в автодорожной отрасли Узбекистана
Сотрудники Института прогнозирования и макроэконо-мических исследований (ИПМИ) изучили состояние, перспективы и векторы дальнейшего развития строительства экологических цементобетонных автомобильных дорог.
На фоне глобальных экологических проблем в числе основных тенденций последних лет стало осуществление перехода к «зелёному» строительству (Green Сonstruction, Green Buildings) – концепции планирования, строительства и эксплуатации зданий и сооружений, целью которой является минимизация уровня потребления ресурсов на протяжении всего жизненного цикла объекта.
Роль Узбекистана в продвижении и развитии трансконтинентальной торговли стремительно возрастает, страна стала важным центром международных транзитных перевозок, через её территорию проходит порядка 20 международных направлений и маршрутов. Актуальность дальнейшего развития и повышения качества автомобильных дорог связана также с возрастающей ролью отрасли в социально-экономической жизни республики, необходимостью обеспечения растущих потребностей производственной сферы и населения в надежной и удобной транспортной сети.
Развитие и эксплуатации автомобильных дорог. Укрупненные расчеты экономического развития отрасли на средне- и долгосрочную перспективу, а также оценки авторитетных зарубежных экспертов прогнозируют значительное увеличение грузооборота в республике автомобильным транспортом.
Президент Шавкат Мирзиёев на совещании 28 сентября текущего года по вопросам ускорения реформ в транспортной сфере отметил: «Если мы не выведем транспорт и логистику на новый уровень, то не сможем обеспечить стабильное развитие экономики». При этом в числе основных задач отрасли определено расширение сети современных автомобильных дорог для международных транзитных грузоперевозок. Дальнейшее опережающее развитие и совершенствование транзитных мощностей автодорог, дорожного хозяйства и придорожной инфраструктуры практически во всех регионах Узбекистана целесообразно осуществлять с учетом передового опыта развитых стран в данной отрасли.
В мире применяется в основном два типа конструкций дорожных покрытий: пластичный (асфальтобетон) и жесткий (цементобетон). Практика устройства и эксплуатации дорожных покрытий показала, что в различных климатических условиях, интенсивности и составе движения, цементобетонные покрытия являются более долговечными (30 и более лет) нежели асфальтовые (от 8 до 12 лет), поэтому оптимальным вариантом развития скоростных магистралей признаны цементобетонные автомобильные дороги.
Эффективность использования таких покрытий высока, что показывает значительная доля протяженности скоростных автомобильных дорог с цементобетонным покрытием в развитых странах.
В США цементобетонные дороги составляют порядка 60% от общего километража скоростных трасс, в Германии - 38%, Австрии - 46%. Значительно наращивает строительство скоростных дорог из цементобетона Китай. В Японии, кроме скоростных дорог, с учетом большой прочности, неприхотливости и длительности эксплуатации, из цементобетона строят многоэтажные дорожные развязки.
Снижение вредного воздействия на природную среду. В Узбекистане при строительстве дорог все еще преимущественно используется асфальтобетонное покрытие, при этом перевозка 95% всех грузов и 88% пассажиров осуществляется по автомобильным дорогам. Учитывая современные требования, в соответствии с международными стандартами в отрасли принимаются меры по поэтапному переводу дорог на 13-тонную осевую нагрузку, что требует значительного повышения прочностных характеристик.
С этих точек зрения автодороги из цементобетона имеют существенные преимущества:
- более длительный срок службы, выдерживая значительные механические воздействия и массу габаритного автотранспорта;
- транспорт расходует меньше топлива (на 10-20%);
- прочное бетонное покрытие может эксплуатироваться 30 и более лет, не нуждаясь в ремонтных работах, асфальт служит 8-12 лет и требуется осуществление периодического ремонта;
- покрытие обладает повышенной устойчивостью к экстремальным погодным условиям, высоким и низким температурам воздуха или перепадам влажности;
- минимизация экологических последствий, автотранспортные средства тратят минимум топлива для передвижения;
- экономия природных ресурсов и экологическая безопасность. Асфальт получают промышленной переработкой нефти, тогда как основными компонентами бетона являются известняки, в составе которых вредные химические вещества практически отсутствуют.
Укрепление грунта и дополнительных слоев цементом, укладка бетонного покрытия или ресайклинг асфальта с цементным укреплением основания при реконструкции делают дороги долговечнее и экономически выгоднее. Сроки строительства сокращаются, сама дорога прослужит несколько десятилетий без капитального ремонта, а расходы на техническое обслуживание невысоки и предсказуемы.
Бетонные дороги обладают высокой несущей способностью, которая обеспечивает равномерность нагрузки на основание и нижние слои с существенным коэффициентом износостойкости. Они имеют устойчивую форму, в том числе при воздействии высоких и низких температур. У цементобетонных дорог высокий коэффициент сцепления поверхности. Их светлая поверхность облегчает ориентацию в темноте и снижает нагрев в летнее время. Кроме того, цементобетон позволяет сократить потребление электроэнергии на освещение на 30% за счет светоотражающего эффекта.
Важнейшим преимуществом является общая экономическая эффективность - жизненный цикл цементобетонных автодорог в 2,5-3 раза продолжительнее асфальтобетонных. Хотя первоначальная стоимость строительства цементобетонных покрытий в различных условиях на 20-40% дороже асфальтобетонных, расходы на ремонт и эксплуатацию асфальтового покрытия в перспективе жизненного цикла таковы, что возведение и эксплуатация альтернативных цементобетонных покрытий обходится значительно дешевле.
Цементобетонные покрытия особенно оправдывают себя в условиях высокой интенсивности движения, и/или большой грузонапряженности автомобильных перевозок. Также достигается значительная экономия валютных средств за счет сокращения импорта битума. Основные составляющие цементобетонных дорог – цемент и твердые нерудные строительные материалы (гравий, щебень, пески и камни) производятся практически во всех регионах, что поможет сократить выбросы парниковых газов, связанные с транспортировкой материалов к строительной площадке.
Поэтому в числе приоритетных направлений развития отрасли в стране целесообразен поэтапный перевод вновь строящихся и реконструируемых дорог на цементобетонное покрытие.
При этом следует учитывать, что укладка цементобетона — более сложный технологический процесс по сравнению с асфальтобетонными работами.
В стране имеется довольно значительный многолетний опыт строительства и эксплуатации участков магистральных дорог с цементобетонными покрытиями в различных регионах, в том числе при участии крупных компаний из Германии, Южной Кореи, Испании, Азербайджана. В Андижанской области предприятия - производители цемента организовали целевой кластер и покрыли цементобетонной смесью 23 километра дорог в 31 отдаленной махалле, взяв на себя их содержание на период до 10 лет.
Данный опыт решено распространить на всю страну, в 2022 году предусмотрено осуществление кластерным способом строительства и ремонта в общей сложности 2,6 тыс. км внутренних дорог с цементобетонным покрытием в Каракалпакстане, областях и Ташкенте. Для поддержки деятельности указанных дорожных кластеров импорт специализированной техники освобожден от таможенных пошлин и утилизационного сбора на срок до конца 2022 года.
Бетон спасает от парниковых газов. Положительный эффект от способности поглощения бетоном в ходе естественного процесса карбонизации парниковых газов, соответствующий требованиям «зеленого» строительства, подтвержден исследованиями Университета Восточной Англии. Ученые смоделировали региональное и глобальное поглощение атмосферного углекислого газа всеми зданиями, сооружениями и покрытиями из бетона между 1930 и 2013 годами, выявив поглощение ими за этот временной период 4,5 гигатонн углерода или, в пересчёте 16 гигатонн углекислого газа, что компенсирует порядка 43% выбросов углекислого газа при их производстве, способствуя уменьшению углеродного следа.
Ученые кафедры гражданского строительства университета Пердью (США) также обнаружили, что добавление в состав бетонной смеси наноразмерного диоксида титана почти удваивает способность бетона связывать углекислый газ.
Готовность промышленности строительных материалов. Минеральное сырье - гравий, щебень, песок, камни, используемые в качестве основных строительных материалов при строительстве цементобетонных дорог, доступны практически во всех регионах страны. В январе-декабре 2021 года производство цемента местными предприятиями увеличилось на 12%, до 14,2 млн. тонн.
Внедрение принципов «зелёного» строительства привлекает внимание мировой общественности, влияет на развитие положительного имиджа страны, содействует повышению её уровня в различных международных индексах, в том числе кредитных рейтингах.
Принимая во внимание явный положительный экологический эффект, можно рекомендовать продолжение использования цемента и материалов на его основе в долгосрочной перспективе, в том числе в автодорожном строительстве.
Позитивными аргументами в пользу расширения строительства цементобетонных автодорог является также возможность более полного использования имеющихся мощностей бетонных заводов, что будет способствовать улучшению социально-экономического развития регионов, а также применения мобильных и компактных быстромонтируемых бетонных заводов, дислокацию которых можно изменять в течение короткого срока и производить качественный бетон на очередной площадке. Дополнительным фактором улучшения экономических показателей проекта, кроме вышеуказанных преимуществ, будет являться снижение непроизводительных транспортных расходов.