«O‘zavtosanoat» AJ, «Sinotruk International Investment Limited» va «MAN Truck & Bus SE» o‘rtasida mavjud «JV MAN Auto-Uzbekistan» MChJ QK bazasida «UZ TRUCK AND BUS MOTORS» MChJ QK tashkil etish to‘g‘risida kelishuv imzolandi.
Buning natijasi o‘laroq, «Sinotruk» kompaniyasi «JV MAN Auto-Uzbekistan» MChJ QK muassislari tarkibiga kirdi va korxona ustav fondiga 12,1 mln dollar hajmida bevosita investitsiyalar kiritdi. «Sinotruk» kabi sherikni tanlash ushbu texnikaning O‘zbekiston va Markaziy Osiyo bozorida mashhurligi, mahsulotning hammabopligi, sifati va keng assortimenti, shuningdek 2009 yildan buyon «Sinotruk» kompaniyasining 25% plyus 1 aksiyasi Germaniyaning «MAN Truck & Bus SE» («JV MAN Auto-Uzbekistan» MChJ QK muassislaridan biri) konserniga tegishli ekanligi bo‘ldi.
Investitsiyalar ishlab chiqarish quvvatlarini yiliga 3 ming tijorat texnikasidan 6 ming donaga yetkazish, yangi modellar ishlab chiqarishni o‘zlashtirish va butlovchi detallarni mahalliylashtirishga yo‘naltiriladi. Ushbu loyiha 100dan ortiq ish o‘rinlari yaratish, korxonaning eksport salohiyatini oshirish, shuningdek ishlab chiqarilayotgan tijorat texnikasi mahalliylashtirish darajasini 50%gacha yetkazish imkonini beradi.
Ushbu qaror bozorni arzonroq, shu bilan birga sifatli bo‘lgan, raqobatbardosh va xaridorlar uchun hamyonbop yuk avtomobillari bilan ta’minlash, respublika ichida turli brendlar o‘rtasida raqobatni oshirish, shuningdek yuk ko‘tarish qobiliyati 5 tonnadan 70 tonnagacha bo‘lgan, jumladan samosvallar ishlab chiqarishni o‘zlashtirish maqsadida qabul qilindi.
«Sinotruk» turli brendlar ostida kichik, o‘rta va katta yuk ko‘tarish qobiliyatiga ega tijorat texnikalarini, shuningdek maxsus maqsadlardagi yuk atvomobillarini ishlab chiqaradi. Kompaniya Xitoyda og‘ir yuk avtomobillari ishlab chiqarish va eksport qilish bo‘yicha birinchi zrinda turadi, 2019 yilda ular 350 ming dona chiqarilgan. «Sinotruk» tovar aylanuvi o‘tgan yilda 15,7 mlrd AQSh dollarini tashkil qildi, uning Xitoyda 20 zavodi va xorijda 8 ta korxonasi mavjud.

Иностранная компания вложила в «JV MAN Auto-Uzbekistan» 12,1 млн. долларов
Между АО «Узавтосаноат», «Sinotruk International Investment Limited» и «MAN Truck & Bus SE» подписано соглашение о создании совместного предприятия СП ООО «UZ TRUCK AND BUS MOTORS на базе существующего СП ООО «JV MAN Auto-Uzbekistan». В результате этого, компания «Sinotruk» вошла в состав учредителей СП ООО «JV MAN Auto-Uzbekistan», вложив прямые иностранные инвестиции в уставной фонд предприятия в размере 12,1 млн. долларов. Выбор такого партнера как «Sinotruk» обусловлен важными факторами как популярность данной техники на рынке Узбекистана и стран Центральной Азии, доступность, качество и широкий ассортимент продукции, также с 2009 года 25 % плюс 1 (одна) акция компании «Sinotruk» принадлежат немецкому концерну «MAN Truck & Bus SE» (один из учредителей СП ООО «JV MAN Auto-Uzbekistan»).
Инвестиции будут направлены на увеличение производственных мощностей с 3 тыс. до 6 тыс. единиц коммерческой техники в год, освоение производства новых моделей и локализацию комплектующих деталей. Данный проект позволит создать более 100 дополнительных рабочих мест, увеличить экспортный потенциал предприятия, а также поэтапно повысить уровень локализации производимой коммерческой техники до 50%.
Данное решение было принято в целях насыщения рынка более бюджетными и в тоже время качественными грузовыми автомобилями, которые будут конкурентоспособны и доступны покупателям, повышения конкуренции между различными брендами внутри республики, а также освоения производства техники грузоподъёмностью от 5 до 70 тонн, включая карьерные самосвалы.
«Sinotruk» производит коммерческую технику под разными брендами малой, средней и большой грузоподъёмности, а также грузовые автомобили специального назначения. Компания занимает первое место в Китае по объемам производства и экспорта тяжелых грузовых автомобилей, производство которых за 2019 год составило 350 тыс. ед. Товарооборот «Sinotruk» за прошлый год составил 15.7 млрд. долл. США, имеет более 20 заводов в Китае и 8 предприятий за рубежом.