Toshkentda katta jarimaga tushgan yigit «radar»dan o‘ch olishga urindi
2021-yil 23-aprel kuni Yakkasaroy tumani Kichik Beshyog‘och va Bobur ko‘chalari kesishmasida Toshkent shahar IIBB xodimlari «Spark» (davlat raqami 01 R 114 QA) avtomobilida tezlik tartibini avtomatlashtiriligan tarzda qayd etuvchi moslama o‘rnatilgan ustun oldiga kelib to‘xtagan yigitlarning radarga tosh otayotganlarini ko‘rib qolishdi. Bu haqda Toshkent shahar IIBB xabar bermoqda.
Mazkur fuqarolar avtomobillari bilan Yakkasaroy tumani IIO FMBga yetkazilgan. Huquqbuzarlar 22 yoshli J.M. (yuqoridagi avtomobil haydovchisi), 23 yoshli Sh.M. va 23 yoshli A.Sh. ekanligi aniqlangan.
Suhbat davomida ma’lum bo‘lishicha, hodisadan bir oz avvalroq J.M. tomonidan 2021 yil 17 aprel kuni sodir etilgan qoidabuzarlik sababli avtomobil egasiga tezlik tartibi buzilgani uchun 1.225.000 so‘mlik jarima kelgan. Qilmishi uchun tegishli mas’uliyatni bo‘yniga olmagan fuqaro o‘rtoqlari bilan birga radardan «alamlarini olishga» qaror qilishgan.
Mazkur fakt asosida O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 183 moddasi («Mayda bezorilik») bo‘yicha bayonnoma rasmiylashtirildi. Jazo to‘g‘risidagi hukm sud tomonidan chiqariladi.

В Ташкенте трое парней из-за наложенного штрафа закидали радар камнями
23 апреля на пересечении улиц Кичик Бешагач и Бобура в Яккасарайском районе в поле зрения сотрудников ГУВД Ташкента попали трое молодых людей, которые подъехали на автомобиле марки «Spark» (госномер 01 Р 114 QA) к столбу, где закреплён прибор автоматической фиксации нарушений скоростного режима, и начали закидывать его камнями, сообщили в ГУВД Ташкента.
В скором времени мужчины вместе с автомобилем были доставлены в УКД ОВД Яккасарайского района. Личности нарушителей установлены: ими оказались 22-летний Жахонгир М. (водитель вышеуказанного автомобиля, управляющий им на сновании доверенности), 23-летний Шавкатжон М и 23-летний Ахрор Ш.
В ходе беседы выяснилось, что накануне происшествия владелец автомобиля получил постановление о наложении штрафа в размере 1.225.000 сум в связи с нарушением скоростного режима, совершенным 17 апреля. Правонарушение было зафиксировано тем самым радаром. Мужчина решил вместе с друзьями уничтожить «обидчика», то есть, тот самый автоматизированный радар.
По данному факту в отношении всех троих молодых людей составлен протокол по признакам правонарушения, предусмотренного статьей 183 («Мелкое хулиганство») Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности. Решение о мерах наказания мужчинам примет суд.