Tunda Toshkent yaqinidagi AYoQShda yong‘in sodir bo‘ldi (video)
Tunda Toshkent yaqinidagi avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchasida yong‘in ro‘y berdi. Bu haqda IIBB matbuot xizmati tomonidan xabar berildi.
30-iyundan 1-iyulga o‘tar kechasi, soat 00:45da 101 raqamiga yong‘in bo‘layotgani haqida ma’lumot kelib tushadi. Yong‘in Toshkent viloyati, Toshkent tumani, Toshkent avtomobil halqa yo‘li, 7 manzilida joylashgan AYoQShda («Obod Kapital» MChJ) yuzaga kelgan edi.
Bir kishi jabrlangan — shoxobchada ishlaydigan 34 yoshli Sanjar K. kuyish jarohatlarini olgan va kasalxonaga olib borilgan. Yong‘in natijasida «Chinobod» neft bazasiga tegishli «MAZ» rusumli benzin tashuvchi yuk avtomobili va «Matiz» rusumli yengil avtomobil yonib ketgan. Shuningdek shoxobchaning operatorlar xonasi tomining 40 kv.m joyi yongan.
O‘t o‘chiruvchilarning harakatlari natijasida 50 tonna yoqilg‘i va AYoQShning 150 kv.m hududi olovdan saqlab qolindi. Dastlabki tahminlarga ko‘ra neft mahsulotlarini avtotsisternadan AYoQSh rezervuarlariga qabul qilib olishda yong‘in xavfsizligi qoidalariga amal qilinmagani yong‘inga sabab bo‘lgan.

На автозаправке под Ташкентом произошел пожар (видео)
В ночь с 30 июня на 1 июля, примерно в 00.45 часов произошло возгорание на автозаправке (ООО «Обод Капитал»), расположенной на Ташкентском районе Ташкентской области, сообщает ГУВД Ташкента.
В 00.54 на место происшествия прибыло 12 боевых расчетов Управления пожарной безопасности МЧС Республики Узбекистан. Оперативными действиями сотрудников службы пожарной безопасности в 01.24 пожар был локализован, в 01.46 – полностью ликвидирован.
В результате пожара один человек – работник автозаправки 34-летний Санжар К. получил ожоги и был госпитализирован. Сгорело 40 кв. м. крыши операторской комнаты, бензовоз марки «МАЗ», относящийся к нефтебазе «Чинобод», а также автомобиль марки «Матиз». Удалось сохранить 150 кв. м. автозаправки и 50 тонн топлива.
Предварительная причина пожара: нарушение правил пожарной безопасности при приёме нефтепродуктов в резервуары АЗС из автоцистерны.