UzAuto Motors imtiyozlar ortidan katta foyda ko‘rdi
UzAuto Motors kompaniyasi soliq-bojxona imtiyoz va preferensiyalari evaziga 2021 yilning 6 oyi davomida 1,9 trln. so‘m (177,6 mln. dollar) miqdorida foyda ko‘rgan.
Gazeta.uz xabariga ko‘ra, Prezident va Vazirlar Mahkamasi qarorlariga asosan, UzAuto Motors bojxona imtiyozlaridan 1,64 trln. so‘m, qo‘shimcha qiymat solig‘i qo‘shilishidan 255,6 mlrd. so‘m, aksiz solig‘ini to‘lamaslik ortidan 356,7 mln. so‘m miqdorida foyda ko‘rgan.
Birinchi chorakning o‘zida esa xuddi shunday imtiyozlar ortidan UzAuto Motors 747,9 mlrd. so‘m: bojxona — 650,3 mlrd. so‘m, QQS — 97,2 mlrd. so‘m va aksiz solig‘i — na 356,6 mln. so‘m foyda ko‘rgan. Ikkinchi chorakda bu ko‘rsatkich 1,1 trln. so‘m: bojxona bojlari — 993,8 mlrd. so‘m, QQS — 158,4 mlrd. so‘m, aksiz solig‘i — 127,1 ming so‘m.
«Maxfiy ma’lumot»
2020 yil noyabrda UzAuto Motors kompaniyasi 8750 ta Chevrolet Equinox mashinasini yetkazib berish uchun 200 mln. dollarlik shartnoma imzolagandi. Shunda bu summa bitta Chevrolet Equinox uchun 22 845 dollardan to‘g‘ri kelgan, UzAuto Motors esa buni 33 664 dollardan sotgandi.
O‘sha paytda bir qator deputatlar Davlat bojxona qo‘mitasi va Moliya vazirligiga so‘rov yuborib, UzAuto Motors kompaniyasi va Jizzaxdagi avtomobil zavodiga berilgan imtiyozlar haqida ma’lumot so‘ragan. DBQ bunday ma’lumotlar "maxfiy" ekanini aytib, ommaga oshkor qilmaslik sharti bilan tanishish mumkinligini aytgandi.
Keyinroq Hisob palatasi "O‘zavtosanoat" mahalliy mashina ishlab chiqarishda yig‘im olinmayotganini aytib, imtiyozlarni qayta ko‘rib chiqish kerakligini ta’kidlagandi. O‘tgan yili 9 oy davomida to‘lanmagan soliqlar 582,6 mlrd. so‘m, bir yilda esa qariyb 780 mlrd. so‘mni tashkil etgandi. Bu yig‘in yuqoridagi imtiyozlarga kiradimi-yo‘qmi, bunisi noma’lum.
2021 yil yanvar-iyul oylarida UzAuto Motors 124,9 ta yengil mashina ishlab chiqargan. Bu esa o‘tgan yilgi shu davrga nisbatan 25,9 foizga, yoki 43,8 donaga kam degani. Lekin shunga qaramay, UzAuto Motors 70 foiz, ya’ni 902,6 mlrd. so‘m (84,6 mln. dollar) sof foyda ko‘rishga ulgurgan.
Avgust oyi oxirlarida prezident Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar bilan uchrashuvda Asakadagi avtomobil zavodi avvallari mashinalarni ichki bozorga nisbatan chetga 30-40 foizga arzon eksport qilgani, endi esa Toshkent, Namangan va Jizzaxda mashina zavodlari paydo bo‘lishi ortidan UzAuto Motors faoliyatini qayta ko‘rib chiqish kerakligi aytilgandi.

UzAuto Motors за полгода получила льготы на 177,6 млн долларов
В первом полугодии 2021 года компании UzAuto Motors были предоставлены таможенные льготы и преференции на 1,9 трлн сумов (177,6 млн долларов по курсу ЦБ Узбекистана на 7 сентября), сообщает «Газета.uz».
Речь идёт о таможенных льготах и преференциях, предоставляемых документами президента и Кабинета министров.
Льготы по таможенным пошлинам составили 1,64 трлн сумов, налогу на добавленную стоимость (НДС) — 255,6 млрд сумов, акцизному налогу — 356,7 млн сумов.
В первом квартале UzAuto Motors получила льготы на 747,9 млрд сумов: по таможенным пошлинам — 650,3 млрд сумов, НДС — 97,2 млрд сумов и акцизному налогу — на 356,6 млн сумов.
Во втором квартале компании были предоставлены льготы на 1,1 трлн сумов: таможенные пошлины — 993,8 млрд сумов, НДС — 158,4 млрд сумов, акцизный налог — 127,1 тысяч сумов.
«Конфиденциальная информация»
В 2020 году UzAuto Motors заключила контракт на поставку 8750 автомобилей Chevrolet Equinox в 2020—2021 годах. Сумма контракта составила почти 200 млн долларов, или около 22845 долларов за одну машину этой модели. В Узбекистане Equinox тогда продавался по 33664 доллара.
Тогда же депутаты направили запрос в Государственный таможенный комитет и Министерство финансов для получения подробной информации о льготах UzAuto Motors и Джизакского автомобильного завода при импорте автомобилей и утилизационном сборе. Предоставленные ГТК данные оказались конфиденциальными, т. е. только для ознакомления и без возможности ее раскрытия для общественности.
Позже Счётная палата сообщила, что автопроизводители в системе «Узавтосаноат» не уплачивали сбор за покупку новых авто отечественного производства и рекомендовала пересмотреть льготы. Сумма невыплаченных за девять месяцев платежей составила 582,6 млрд сумов (по итогам года — около 780 млрд). Входит этот сбор в список вышеуказанных льгот или нет, неизвестно.
За январь-июль 2021 года компанией UzAuto Motors было произведено 124,9 тысячи легковых автомобилей, что на 25,9%, или на 43,8 тысячи, меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Снижение объёма производства и задержки в поставках автомобилей происходят на фоне глобального дефицита микросхем. Несмотря на снижение производства, по итогам шести месяцев года UzAuto Motors увеличила чистую прибыль почти на 70% — до 902,6 млрд сумов (84,6 млн долларов).
В конце августа в ходе открытого диалога с предпринимателями президент Шавкат Мирзиёев признал, что автомобильный завод в Асаке раньше продавал автомобили на экспорт на 30−40% дешевле, чем на внутреннем рынке. По его словам, теперь, с появлением новых заводов в Ташкентской, Наманганской и Джизакской областях, автопроизводителю придётся кардинально пересмотреть свою деятельность.