Yangi avtomobil sotib olishda yo‘l jamg‘armasi yig‘imi qanday to‘lanadi? Yangi tartib
Oktyabr oyida Respublika yo‘l jamg‘armasiga yig‘im to‘lashning yangi tartibi kuchga kiradi, unga ko‘ra yig‘im avtotransport vositalari ishlab chiqaruvchilari tomonidan to‘lanadi.
Ushbu qaror O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «O‘zbekiston Respublikasi avtomobil sanoatini jadal rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Qaroriga muvofiq iste’molchilar uchun mahalliy ishlab chiqarilgan avtotransport vositalarini sotib olish sharoitlarini yaxshilash maqsadida qabul qilingan.
Yangi tartibga ko‘ra:
— 2019 yilning 1 oktyabrigacha tuzilgan yangi transport vositalarini oldi-sotdi (yetkazib berish) shartnomalari bo‘yicha xarid qilingan yangi transport vositalari uchun to‘lov tartibi avvalgidek saqlanib qoladi – yig‘im YHXBB organlarida amalga oshiriladi.
— 2019 yilning 1 oktyabridan e’tiboran tuzilgan shartnomalar bo‘yicha xarid qilingan avtomobillar uchun Respublika yo‘l jamg‘armasiga amalga oshiriladigan to‘lov avtomobil narxiga qo‘shiladi va to‘g‘ridan-to‘g‘ri mahalliy transport vositalari ishlab chiqaruvchilari tomonidan to‘lanadi.
To‘lovning yangi tartibi faqat yangi mahalliy transport vositalariga («UzAuto Motors» AJ, «SamAvto» QK MChJ, «JV MAN Auto-Uzbekistan» QK MChJ, «UzAuto Trailer» MChJ) tegishli. Ikkilamchi bozorda sotib olingan va import bilan olib kirilgan transport vositalarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun to‘lovni to‘lash tartibi o‘zgarmadi.

Сбор в Республиканский дорожный фонд при покупке новых автомобилей: новый порядок уплаты
С октября вступает в силу новый порядок уплаты сбора в Республиканский дорожный фонд, согласно которому сбор уплачивается производителями автотранспортных средств.
Данное решение было принято в целях улучшения условий приобретения для потребителей автотранспортных средств отечественного производства согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по ускоренному развитию автомобильной промышленности Республики Узбекистан».
Согласно новому порядку:
- по договорам купли-продажи (поставки) новых автотранспортных средств, заключенных покупателями до 1 октября 2019 года и приобретенным в рамках данных договоров новых автотранспортных средств, порядок уплаты сбора остается прежним – сбор уплачивается в органах ГСБДД.
- сбор в Республиканский дорожный фонд за автомобили, приобретенные по договорам с 1 октября 2019 года или позднее, будет включен в стоимость автомобиля и уплачиваться непосредственно отечественными производителями автотранспортных средств.
Новый порядок оплаты сбора распространяется исключительно на новые автотранспортные средства отечественного производства (АО «UzAuto Motors», СП ООО «СамАвто», СП ООО «JV MAN Auto-Uzbekistan», ООО «UzAuto Trailer»). Порядок оплаты сбора за регистрацию автотранспортных средств, приобретаемых на вторичном рынке и завезенных по импорту, не изменился.