9-sinf o‘quvchisi bosqinchilik sodir etdi
Toshkent viloyatida 2021-yilning 1-fevral kuni soat 15:00 larda voyaga yetmagan 17 yoshli 9-sinf o‘quvchisi Erlan Z. tomonidan bosqinchilik sodir etildi.
IIV huzuridagi Tergov departamenti xabariga ko‘ra, u Toshkent shahri Bektemir tumani hududida joylashgan «Vodiy» shoh bekati oldida «Cobalt» rusumli avtomashina haydovchisi 29 yoshli Abdunabi X. bilan uni va oila a’zolarini Andijon viloyati Asaka tumaniga olib borishiga kelishadi.
Erlan Z. oila a’zolarini Ohangaron tumani hududidan yo‘l-yo‘lakay olib ketishlarini aytib, ushbu avtomashinaning old o‘ng tomon o‘rindig‘iga o‘tirib, yo‘lni ko‘rsatib borishini aytadi. Ammo u yo‘lda to‘satdan yonida bo‘lgan oshxona pichog‘ini Abdunabi X.ning bo‘yin qismiga tirab, yonida bo‘lgan bor pullari va buyumlarini berishini talab qiladi. Bosim ostida narxi 1.500.000 so‘mlik «HUAWEY» rusumli uyali telefon apparatini, avtomashina boshqaruv pultini bosqinchilik yo‘li bilan qo‘lga kiritadi.
Shundan so‘ng Erlan Z. haydovchi Abdunabi X.ga avtomashinasini Nurafshon shahri yo‘nalishi bo‘ylab boshqarishini talab qiladi.
Haydovchi Abdunabi X. avtomashinasini Ohangaron tumani Oybuloq MFY O‘zar qishlog‘idan chiqishdagi avtobus bekati ro‘parasida to‘xtatib, bekatda turgan notanish shaxslardan yordam so‘raydi. Shu krdagi fuqarolar Erlan Z.ni ushlab IIB xodimlariga topshirishadi.
Mazkur holat yuzasidan Ohangaron tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan Erlan Z.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 2-qismi «a» bandi (bosqinchilik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumon qilinuvchi tariqasida jalb qilinib protsessual tartibda ushlangan.

17-летний школьник напал с ножом на водителя «Cobalt»
1 февраля в 15:00 часов несовершеннолетний 17-летний ученик 9 класса Эрлан З., находясь на автостанции «Водий», расположенной в Бектемирском районе города Ташкента, договорился с водителем транспортного средства марки «Cobalt» 29-летним Абдунаби Х. довести его и его семью до Асакинского района Андижанской области, с условием того что они заберут членов его семьи Ахангаранском районе. Договорившись Эрлан З. сел в качестве пассажира на переднее сиденье данного автомобиля и начал указывать дорогу водителю в необходимом направлении, доехав до села Узар расположенного в Ташкентской области Эрлан З., достал кухонный нож который находился при нем и приставил его к горлу водителя, потребовав у него отдать ему деньги и все драгоценные вещи, которые находились при нем, таким образом завладел сотовым телефоном марки «HUAWEY» стоимостью 1 500 000 сум и пультом управления транспортного средства путем разбойного нападения. Об этом сообщает пресс-служба Следственного департамента при МВД.
После чего, Эрлан З. велел Абдунаби Х., ехать в направлении города Нурафшон, но по дороге Абдунаби Х. остановил автомашину на остановке расположенной в махалле «Ойбулок» селения Узар Ахангаранского района, где ему удалось позвать на помощь стоявших на остановке граждан, в результате чего Эрлан З. был задержан гражданами и доставлен в ближайший ОВД.
По данному факту Следственным отделением при ОВД Ахангаранского района в отношении Эрлана З. было возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного п. «а» ч.2 ст. 164 (разбой) Уголовного кодекса Республики Узбекистан.