Andijon shahar Xalq ta’limi bo‘limida 33,8 mlrd.so‘m talon-toroj qilingani aniqlandi
Davlat moliyaviy nazorati departamenti tomonidan Andijon shahar Xalq ta’limi bo‘limida 33,8 mlrd.so‘m budjet mablag‘larini o‘zlashtirish holatlari aniqlandi.
Bu haqda Moliya vazirligi ma’lum qilgan.
Departament tomonidan 2020 yilning noyabr oyida budjet mablag‘larini maqsadli sarflanishi yuzasidan o‘tkazilgan kameral nazorat natijasida Andijon shahar Xalq ta’limi bo‘limi tomonidan ish haqi to‘lovlari bo‘yicha shubhali xarajatlar amalga oshirilganligi aniqlangan.
Ushbu aniqlangan shubhali xarajatlar yuzasidan Xalq ta’limi bo‘limining 2018 yil 1 noyabrdan 2020 yil 1 noyabrgacha bo‘lgan davri birlamchi hujjatlar asosida taftishdan o‘tkazilganda, xodimlarga hisoblangan ish haqiga nisbatan 33,8 mlrd.so‘m naqd pullar Xalq ta’limi bo‘limining mas’ul xodimlari tomonidan bankdan ortiqcha olinib, markazlashgan buxgalteriya kassasiga kirim qilinmasdan o‘zlashtirib yuborilganligi aniqlandi.
Ushbu o‘zlashtirilgan mablag‘lar 2018 yilda 1,0 mlrd.so‘mni, 2019 yilda 12,6 mlrd.so‘mni va 2020 yilning o‘tgan davrida 20,2 mlrd.so‘mni tashkil etgan.
O‘tkazilgan taftish yakuni bo‘yicha to‘plangan hujjatlar huquqiy baho berish uchun Bosh prokuraturaga yuborilgan.

В отделении народного образования Андижана выявлены хищения на сумму 33,8 млрд сумов
В результате контрольных мероприятий по целевому расходованию бюджетных средств в ноябре 2020 года Департаментом государственного финансового контроля Министерства финансов Узбекистана были выявлены подозрительные расходы на заработную плату сотрудников отделения народного образования города Андижана, сообщили в ведомстве.
В ходе проверки расходов отделения народного образования на основании первичных документов за период с 1 ноября 2018 года по 1 ноября 2020 года было выявлено, что должностными лицами отделения были получены из банка наличные средства в размере 33,8 млрд сумов сверх заработной платы сотрудников. Данные средства не оприходованы в кассе централизованной бухгалтерии и были незаконно присвоены.
Сумма средств, присвоенных в 2018 году, составила 1 млрд сумов, в 2019 году – 12,6 млрд сумов, за прошедший период 2020 года – 20,2 млрд сумов.
Собранные в результате проверки документы направлены в Генеральную прокуратуру для правовой экспертизы.