Bankir turmush o‘rtog‘i orqali 2 mlrd. so‘m kredit va’da qilgan ayol qo‘lga olindi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Qoraqalpog‘iston respublikasi boshqarmasi Nukus shahar bo‘limi, prokuratura hamda DXX Qoraqalpog‘iston respublikasi boshqarmasi hamkorligida tezkor tadbir o‘tkazildi.
Unda tadbirkor ishonchiga kirib, unga ikki milliard so‘m hamda uning opasiga 400 million so‘m kredit mablag‘larini o‘zining aksiyadorlik tijorat bankining Qoraqalpog‘iston filiali boshqaruvchisi lavozimida ishlovchi turmush o‘rtog‘i orqali olib berishni va’da qilib ushbu xizmat evaziga 5000 AQSh dollar miqdoridagi pulni firibgarlik yo‘li bilan talab qilganligi aniqlangan.
Firibgar va’da evaziga da’vo qilingan pulning 1500 dollarini 2021-yilning 27-mart kuni olib, qolgan 1500 dollarini 30 mart kuni Nukus shahridagi savdo do‘konlarining birida olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olingan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi JKning tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

Задержана женщина, обещавшая помочь получить кредит в размере 2,4 млрд. сумов с помощью супруга – управляющего банка
В ходе оперативного мероприятия, проведенного Нукусским городским отделением Каракалпакского управления Департамента при Генеральной прокуратуре совместно с прокуратурой и Каракалпакским управлением СГБ, задержана женщина, обещавшая помочь в получении кредита за денежное вознаграждение.
Женщина, войдя в доверие предпринимателя, пообещала помочь получить кредит в размере 2 млрд. сумов ему и 400 млн. сумов его сестре через своего супруга, который работает управляющим Каракалпакского филиала акционерного коммерческого банка и потребовала за это 5000 долларов.
27 марта она получила 1500 долларов из 5000. 30 марта она была задержана с поличным при получении еще 1500 долларов в одном из магазинов города Нукус.
По данному факту возбуждено уголовное дело по соответствующим сатьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан.