Bildirsoyda uch kishi qor ko‘chkisi ostida halok bo‘ldi
Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanidagi Bildirsoy tog‘ yon bag‘irlarida 24-dekabr, dushanba kuni uch snoubordchi halok bo‘ldi. Bu haqda Favqulodda vaziyatlar vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Xabar qilinishicha, 2018-yil 24-dekabr kuni Toshkent viloyati FVB tezkor navbatchisidan olingan ma’lumotiga ko‘ra, soat 16:00 larda Bo‘stonliq tumani «Beldirsoy» MFY hududida joylashgan «Beldirsoy» sport majmuasining «Dor yo‘lagi» (kanat yo‘li) hududida 3 nafar fuqaro (M.M. 1994 y.t., M.M. 1999 y.t., M.S. 1999 y.t.) snoubord sport turi bilan shug‘ullanish jarayonida, ta’qiqlangan xavfli hududda harakatlanishlari natijasida qor ko‘chkisi yuzaga kelgan, oqibatda ular qor uyumlari ostida qolib vafot etganlar.
Voqea joyida Favqulodda vaziyatlar vazirligi qutqaruvchilari tomonidan olib borilgan tezkor qidiruv ishlari natijasida fuqarolarning jasadlari soat 19:05 da qor uyumlari ostidan olib chiqilgan.
Sodir bo‘lgan holat yuzasidan dastlabki surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
Yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan baxtsiz hodisalarni oldini olish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi tog‘li hududlarda xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilishingizni tavsiya etadi.
Qor ko‘chkisida qanday harakat qilish kerak?
Qor ko‘chkisi – bu katta hajmdagi qorning 20 – 30 m/s tezlida ko‘chishiga yoki harakatlanishiga ataladi.
Ko‘chki tushishining ko‘p zarar yetkazadigan jihati bu ko‘chkidan oldingi to‘lqin hisoblanadi.O‘zbekistonda qor ko‘chkisi xavfi yuqori mavud bo‘lgan hududlar bu tog‘li hududlardir.
Qor ko‘chkisining paydo bo‘lish sabablari: uzoq vaqt qor yog‘ishi, kuchli qor erishi, zilzila, portlash va tog‘ yonbag‘irlarining titrashi shular jumlasidandir.
O‘zbekistonning iqlimi keskin o‘zgaruvchan bo‘lib, uzoq qor yog‘ishi va keyingi kunda issiq haroratning kuzatilishi qor erishiga olib keladi.
Qor ko‘chkisi ostida qolganda qanday harakatni bajarish lozim.
Burun va og‘zingizni sharf yoxud bo‘yinbog‘ bilan yoping; ko‘chki bo‘ylab harakatlaning, qo‘lingizni suzish holati kabi harakatlanib ko‘chkining sirtida ushlab turishga va tezlik past bo‘lgan tomonga harakat qiling. Ko‘chish to‘xtaganda, yuz va ko‘krak yaqinida bo‘sh joy yaratishga intiling, u nafas olishga yordam beradi. Imkoningiz bo‘lsa, yuqoriga qarab harakat qiling.
Ko‘chki vaqtida baqirmang – sababi qor barcha tovushni o‘z ichiga yutib yuboradi, bu kabi samarasiz harakatlar kislorod va issiqlikdan mahrum qiladi. Oqibatda, holdan toyasiz. Eng asosiysi hushingizni yo‘qotmaslikka va uxlab qolmaslikka harakat qiling. Sizni qutqarishlariga va qidiruv ishlari olib borilayotganiga ishoning (bu kabi vaziyatlarda qor ko‘chkisi ostidan besh hatto o‘n uch kun muddatgacha insonlar qutqarib qolingan).
Turli xil baxtsiz hodislarning oldini olish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi tog‘li hududlarda ayniqsa, taqiqlangan joylarda harakatlanmaslikni tavsiya etadi.

В Бельдерсае погибли трое сноубордистов, тела откопали из-под снега
24 декабря примерно в 16:00 в горнолыжном центре «Белдерсай» трое молодых людей 1994, 1999 и 1999 годов рождения на сноубордах заехали на территорию опасной для жизни зоны. В результате их передвижения по снежному покрову в опасной зоне произошел сход снежной лавины, что привело к их гибели под снежным завалом, сообщило МЧС.
В результате оперативно-поисковых мероприятий, проведенных на месте происшествия спасателями МЧС, тела погибших были извлечены из под снежного завала в 19:05 часов.
По данному происшествию ведется следствие.
Для предупреждения возможных несчастных случаев Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан рекомендует строго соблюдать правила техники безопасности в горных районах.
Правила безопасного катания на горах
Горное катание, наряду с другими экстремальными видами спорта, непременно связаны с высоком риском. Поэтому Правила безопасного катания на лыжах и сноубордах  должны соблюдать все. Чтобы долгожданный активный отдых приносил радость, просто выполняйте 10 несложных обязательных правил безопасности:
Правило 1. Не пересекайте зону где установлена на запрещающие знаки «Осторожно лавина!» «Катание на лыжах» запрещено.
Правило 2. Проявляйте уважение к окружающим. Ни в коем случае нельзя подвергать опасности других спортсменов или наносить ущерб.
Правило 3. Контролируйте скорость и направление движения. Лыжник должен двигаться свободно, уверено и управляемо, ваш стиль спуска и скорость должны соответствовать личным качествам и окружающим условиям.
Правило 4. Правильный выбор направления. Если вы приближаетесь к кому-то сзади, выберите направление так, чтобы не подвергнуть опасности лыжников, которые находятся впереди.
Правило 5. Поведение при обгоне. Вы можете обогнать только при условии, что оставляете достаточно места обгоняемому спортсмену для различных движений. Даже если у Вас отличная техника катания на горных лыжах, Вам по пути могут встретиться и лыжники с начальным уровнем подготовки.
Правило 6. Начало движения, езда по склону. При выходе на трассу  с разметкой, а также возобновляя движение после остановки, или при движении вверх по склону, убедитесь, что сверху и снизу на склоне нет окружающих, которым вы могли бы помешать и создать опасность.
Правило 7. Остановки на склоне. Избегайте остановок на склоне в узком месте и в местах с ограниченной видимостью, на поворотах. Если вы упали в таком месте, постарайтесь как можно скорее освободить трассу.
Правило 8. Спуск и подъем с лыжами и без лыж. При подъеме наверх или при спуске, неважно — с лыжами или нет, старательно придерживайтесь края трассы, будьте внимательны!
Правило 9. Соблюдайте разметку и знаки на трассе. Они не менее важны, чем на дороге!
Правило 10. Помощь. При аварии или другом несчастном случае каждый лыжник обязан оказать должную помощь пострадавшему, в рамках своей квалификации. По возможности старайтесь вызвать помощь как можно скорее.
Выполняя эти простые 10 правил, вы обезопасите себя и ваших близких от многих проблем, и получите от катания на горах только удовольствие!