Bugun, 18 mart kuni Osiyo kubogi chempionatining yoshlar o‘rtasidagi U-20 futbol musobaqasining final bosqichi o‘tkaziladi. Final o‘yinini tomosha qilishni istovchi ishqibozlar soni stadiondagi o‘rindiqlar sonidan ancha ko‘pni tashkil qilmoqda.
Toshkent shahar IIBB xabariga ko‘ra, stadionning o‘zida final o‘yinini tomosha qilish uchun chipta sotib olishga kelgan ishqibozlar 17 mart kuni «Bunyodkor» stadionidagi kassa oldida juda ko‘p to‘planib ketishgan. Kassa oldiga jamoat tartibini saqlash maqsadida IIO xodimlari jalb etilib, uning oldi panjaralar bilan to‘silgan hamda fuqarolar navbat bilan kirishi yo‘lga qo‘yilgan.
«Biroq, taxminan soat 14.30 «Renessans TV» telekanali muxbiri va teleoperatori IIO xodimlari tomonidan to‘silgan panjaradan oshib o‘tgan, bu esa boshqa fuqarolarning qattiq e’tiroziga sabab bo‘lgan. Jamoat tartibini saqlash va fuqarolarni tinchlantirish maqsadida, muxbir va teleoperatorga panjaradan tashqariga chiqishi lozimligi tushuntirilgan. IIO xodimlari tomonidan muxbir hamda teleoperatorga nisbatan noqonuniy harakatlar sodir etilmagan va telekanal texnikasiga shikast yetkazilmagan.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolardan ham o‘zingiz ko‘rib guvoh bo‘lganingizdek, stadion kassalari oldida ko‘plab fuqarolar to‘planib ketgan, navbatsiz chipta olishga bo‘lgan urinishlar esa ayanchli yakun topishi mumkin edi. Huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlarining o‘z vaqtida aralashuvchi sababli kassa oldida jamoat tartibi buzilishiga yoki boshqa huquqbuzarlik va jinoyat sodir etilishiga yo‘l qo‘yilmadi», deyiladi xabarda.

В ГУВД Ташкента прокомментировали инцидент у стадиона «Бунедкор»
«18 марта текущего года состоится финальный матч юношеского футбольного чемпионата Азии по футболу. А количество болельщиков, наблюдающих за финальной игрой, намного превышает количество мест на стадионе.
17 марта, перед кассами стадиона «Бунёдкор» собрались болельщики, пришедшие купить билеты на финальный матч. Для поддержания общественного порядка перед кассой были привлечены сотрудники ОВД, периметр был огорожен заборами, гражданам разрешался вход в порядке очереди.
Однако около 14:30 корреспондент и оператор телеканала «Ренессанс ТВ» перелезли через ограждение, установленное сотрудниками ОВД, что вызвало резкие возражения со стороны других граждан. В целях поддержания общественного порядка и успокоения горожан корреспонденту и оператору связи разъяснили, что они должны вернуться обратно. Сотрудники не совершали противоправных действий в отношении корреспондента и телеоператора и не наносили ущерб оборудованию телеканала.
Уважаемые представители СМИ, ваши права гарантированы законом. Но не забывайте, что где есть право, там есть и обязанность. Одной из основных задач сотрудников ИИО является поддержание общественного порядка и обеспечение безопасности граждан. Как видно из видео в соцсетях, перед кассами стадиона собралось много горожан, и попытки получить билеты без очереди могли привести к крайне нежелательным последствиям. Просим Вас правильно понимать ситуацию при исполнении сотрудниками ОВД своих служебных обязанностей», — говорится в заявлении ГУВД Ташкента.