Buxoroda DSEN boshlig‘i pora bilan qo‘lga tushdi
Buxoro viloyat Davlat sanitariya-epidemiologiya nazorati boshqarmasi boshlig‘i Q.R. pora bilan qo‘lga tushgani aytilayotgandi. Shu mazmunda ijtimoiy tarmoqda tarqagan xabarlarni Bosh prokuratura matbuot xizmati tasdiqladi.
Unga ko‘ra, viloyat DSEN boshlig‘i «O.» MChJ rahbari M.dan Buxoro shahar IIB tomonidan karantin qoidalariga rioya qilinmaganligi holati yuzasidan rasmiylashtirilgan dalolatnoma bo‘yicha jarima tayinlamaslik evaziga 400 AQSh dollari va 500 ming so‘m talab qilgan.
Talab qilingan pullarni olayotgan paytda Bosh prokuratura huzuridagi Departament hamda DXXning Buxoro viloyati boshqarmalari xodimlari tomonidan ushlangan.
Ayni paytda Q. R.ga nisbatan pora olish (210-moddasi 2-qismi «v» bandi) alomatlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

Начальник управления санэпиднадзора Бухарской области задержан при получении взятки
Начальник Бухарского областного управления государственного санитарно-эпидемиологического надзора задержан при получении взятки. Эту информацию подтвердила пресс-служба Генеральной прокуратуры.
Сообщается, что начальник областного санитарно-эпидемиологического надзора К. Р. пообещал директору частной компании М. отменить административный протокол, составленный УВД Бухары за нарушение карантинных ограничений, и не назначать штрафные санкции за 400 долларов и 500 тысяч сумов.
Он был задержан в результате оперативного мероприятия Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре, СГБ и УВД Бухарской области при получении назначенной суммы.
По данному факту в отношении него возбуждено уголовное дело по пункту «в» части 2 статьи 210 (получение взятки) Уголовного кодекса Узбекистана. Ведется следствие.