DXX narkotik moddalar savdosi bilan shug‘ullanganlarni qo‘lga oldi
DXX Qashqadaryo viloyati boshqarmasi hamda Toshkent shahar bojxona boshqarmasi hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda poytaxtimizning Chilonzor tumani hududida «Denov – Toshkent» yo‘nalishida kirikashlik bilan shug‘ullanuvchi fuqaro boshqaruvidagi avtomashina to‘xtatildi.
Avtomashina xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, uning yukxonasida Denov shahridan pochta sifatida berib yuborilgan avtomobil ehtiyot qismi ichiga yashirilgan 965 gr. «opiy» giyohvand moddasi borligi ma’lum bo‘ldi va protsessual tarzda rasmiylashtirib olindi.
Aniqlanishicha, mazkur giyohvandlik vositasining egasi Chilonzor tumanida yashovchi fuqaro M.Nurumbetov bo‘lib, u ushbu ajal og‘usini Denov shahrilik A.Umurovdan 6500 AQSh dollariga sotib olgan.
Tezkor tadbir doirasida Nurumbetov va Umurovlar hibsga olindi.
Ta’kidlash lozimki, mazkur shaxslar muqaddam giyohvand moddalar savdosi bilan bog‘liq jinoyat sodir etganliklari uchun jinoiy javobgarlikka tortilgan bo‘lsalarda, lekin, xatolaridan to‘g‘ri xulosa chiqarishmagan.
DXX Farg‘ona viloyati boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda giyohvand moddalar savdosi bilan shug‘ullanib kelgan bir guruh shaxslar jinoyat ustida qo‘lga olindi.
Farg‘ona tumanida istiqomat qiluvchi ushbu fuqarolardan kelgusida sotish maqsadida yashirib qo‘yilgan 3 kg 14 gr. «gashish” giyohvand moddasi ashyoviy dalil sifatida olindi.
Qirg‘iziston Respublikasining Botken viloyati Qadamjoy tumanida yashovchi shaxsdan 15 ming AQSh dollariga sotib olingan ushbu giyohvandlik vositasi kontrabanda yo‘li bilan mamlakatimizga olib kelingan.
DXX Namangan viloyati boshqarmasi hamda viloyat bojxona boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda esa Namangan shahrida harakatlanayotgan «Kobalt» rusumli avtomashina to‘xtatildi.
Tekshirish jarayonida avtomashinada yo‘lovchi sifatida ketayotgan Uchqo‘rg‘on shahrida yashovchi, O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi, muqaddam sudlangan Avaskan uulu Abduraimga tegishli sport sumkasi ichida 787 gr. «gashish» moddasi borligi aniqlandi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida, Avaskan uulu Abduraim Qirg‘izistondan kontrabanda yo‘li bilan olib o‘tilgan ushbu giyohvand moddani Namangan shahrida istiqomat qiluvchi, muqaddam sudlangan M.Mirhamidovga berishi kerakligi ma’lum bo‘ldi va tezkor tadbir davom ettirilib, mazkur shaxs ham qo‘lga olindi.
Pop tumanida joylashgan «Namangan» YPX maskanida «Namangan - Toshkent» yo‘nalishida harakatlanayotgan «Neksiya» rusumli avtomashina to‘xtatilib tekshirilganda, unda yo‘lovchi sifatida ketayotgan Uchqo‘rg‘on tumanida yashovchi Qirg‘iziston Respublikasi fuqarosi X.Amanovning yonida 392 gr. «gashish» moddasi borligi aniqlanib, tegishli tartibda rasmiylashtirib olindi. U ajal og‘usini sotish maqsadida Toshkent shahriga olib ketayotgan bo‘lgan.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, ularning jinoiy sheriklarini aniqlash bo‘yicha ham chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.

Сотрудники СГБ задержали крупных наркокурьеров, перевозивших гашиш и опий
В ходе оперативного мероприятия, проведенного Управлением Службы государственной безопасности по Кашкадарьинской области и Управлением государственного таможенного комитета по городу Ташкенту, на территории Чиланзарского района столицы был остановлен автомобиль под управлением гражданина, занимающегося извозом по маршруту «Денау – Ташкент».
При осмотре автомашины в присутствии понятых в багажнике обнаружено и изъято в процессуальном порядке, спрятанное в запасной части автомобиля 965 гр. наркотическое вещество «опий», отправленное из города Денау, сообщает пресс-служба СГБ.
Как выяснилось, владельцем наркотика является гражданин М.Нурумбетов, проживающий в Чиланзарском районе, который приобрел его у жителя города Денау А.Умурова за 6500 долларов США. В рамках оперативного мероприятия Нурумбетов и Умуров были задержаны.
Отмечается, что указанные граждане ранее уже привлекались к уголовной ответственности за совершение преступлений, связанных с наркоторговлей, однако, не сделали правильных выводов из своих ошибок.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного Управлением СГБ по Ферганской области была также задержана с поличным группа лиц, занимавшаяся наркоторговлей.
У членов группы, проживающих в Ферганском районе, в качестве вещественного доказательства было изъято 3 кг 14 гр. «гашиша».
Данное наркотическое вещество, закупленное за 15 тысяч долларов США у гражданина, проживающего в Кадамжайском районе Баткенской области Кыргызской Республики, было ввезено на территорию нашей страны контрабандным путем.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления СГБ по Наманганской области и областного таможенного управления, в городе Намангане был остановлен автомобиль марки «Кобальт».
Во время проверки в спортивной сумке, принадлежащей пассажиру автомобиля - гражданину Республики Узбекистан, ранее судимому Аваскан уулу Абдураиму, проживающему в городе Учкургане, было обнаружено 787 гр. «гашиша».
В ходе доследственной проверки выяснилось, что Аваскан уулу Абдураим должен был передать данное наркотическое вещество, ввезенное из Кыргызской Республики, жителю города Намангана, ранее судимому М.Мирхамидову, который также был задержан в результате оперативного мероприятия.
При остановке и осмотре на посту ДПС «Наманган» в Папском районе автомашины марки «Нексия», следовавшей по маршруту «Наманган - Ташкент», у пассажира автомобиля Х.Аманова, гражданина Кыргызстана, проживающего в Учкурганском районе, было обнаружено и изъято в процессуальном порядке 392 гр. вещества «гашиш». Как выяснилось, он следовал в Ташкент в целях реализации этого наркотика.
В настоящее время в отношении указанных лиц возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, принимаются меры по выявлению их сообщников.