Endi ularni jiddiy jazo kutmoqda! Katta miqdorda pul bo‘lgan seyfni o‘g‘irlaganlar ushlandi
Avval xabar berilganidek, shu yilning 7-sentyabr kuni kechgi vaqtda Shayxontohur tumanidagi «Charx Novza» mahallasida uch nafar shaxsi aniqlanmagan kimsalar to‘rt qavatli turar-joyning ikkinchi qavatidagi xonadondan ichida katta miqdorda pul bo‘lgan seyfni o‘g‘irlab ketishgandi.
Ushbu fakt asosida qo‘zg‘atilgan jinoiy ishning, ya’ni O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 4-qismining («Bosqinchilik») sanksiyasida 20 (yigirma) yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi ko‘zda tutilgan.
«Toshkent shahar IIBB, insonparvarlik prinsipidan kelib chiqqan holda, jinoyatga aloqador shaxslarga aybni bo‘yniga olib, ichki ishlar organlariga kelishlarini taklif qilgan edi. Afsuski, jinoyatga aloqador shaxslar jabrlanuvchilarga o‘g‘irlangan buyumlarni qaytarib berish, qilgan ishlariga pushaymon bo‘lib, ichki ishlar organlariga o‘z ixtiyorlari bilan kelish imkoniyatini qo‘ldan boy berishdi», deb xabar berdi IIBB matbuot xizmati.
«Buning sababi qo‘rqoqlikmi yoki Toshkent shahar IIBB jinoyat qidiruv xodimlariga ishonsizlikmi, balki ular biror joyda «berkinib» olish umidida bo‘lganlarmi – buni endi ahamiyati yo‘q. Gap shundaki, berilgan vaqt ichida jinoyatga aloqador shaxslar ularga berilgan imkoniyatdan foydalanishmadi. Afsus... Endi ularni jiddiy jazo kutmoqda!», deyiladi xabarda.
Toshkent shahar IIBB xodimlari tomonidan olib borilgan tezkor-tergov ishlari davomida jinoyatga aloqador kimsalarning shaxslarini aniqlashdi. Ular avtomobil raqamlarini o‘zgartirganliklariga, niqob va qo‘lqoplar kiyganlariga qaramasdan qo‘lga olindilar. Barchalari – muqaddam sudlangan shaxslar, to‘rt nafari esa bir necha bor jinoyatga tortilganlar qatoridan.
Ular Yashnobod tumanida yashovchi 29 yoshli Anvar X., Shayxontoxur tumanida yashovchi 54 yoshli Mirxomid A., Uchtepa tumanida yashovchi 44 yoshli Botir M., Olmazor tumanida yashovchi 39 yoshli Najmitdin Z.lardir.
Ashyoviy dalillar sifatida qo‘lga olingan shaxslardan pullarning bir qismi, niqoblar va qo‘lqoplar olindi.
Qo‘lga olinganlarning so‘zlariga qaraganda, Toshkent shahar IIBB internetda aybni bo‘yniga olib, idoraga kelish haqidagi xabarni e’lon qilganlaridan keyin, ular orasida kelishmovchilik yuzaga chiqqan. Jinoyatning ikki nafar ishtirokchilari qochishga ulgurishgan. Poytaxt IIBB xodimlari bu shaxslar qachon Qozog‘iston Respublikasi chegarasidan o‘tganliklari haqida ma’lumotga egalar. Toshkent shahar IIBB hamda yaqin va uzoq davlatlar xodimlari orasida hamkorlik aloqalari o‘rnatilgan, shu sababli gumonlanuvchi Shayxontoxur tumani, Ibn-Sino-1 massivida yashovchi 48 yoshli Urunbayev Murod Abduraxmanovich, Yashnobod tumani, Musaffo ko‘chasida yashovchi, 53 yoshli Mavlonov Baxtiyor Matyoqub o‘g‘lining qo‘lga olinishlari – vaqt masalasidir.
«Urunbayev M. va Mavlonov B.larning qidiruviga yordam beradigan ma’lumotlarni yaqin atrofdagi ichki ishlar bo‘limiga, 102, 71-232-30-40, 71-232-40-50 raqamlariga xabar qilishingizni so‘raymiz. Jinoyatga aloqador shaxslarni qo‘lga olishda faol qatnashgan fuqarolarimizga minnatdorchilik bildiramiz. Batafsil ma’lumotlar videolavhada taqdim etiladi», deyiladi Toshkent shahar IIBB xabarida.

Шанс облегчить наказание упущен. ГУВД задержало 4 человек, укравших сейф с крупной суммой денег
Как сообщалось ранее, вечером 7 сентября в махалле «Чарх Новза» в Шайхантахурском районе из квартиры, расположенной на втором этаже четырехэтажного дома, тремя злоумышленниками был открыто похищен сейф с крупной суммой денег в валюте. По данному факту было возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 164 («Разбой») Уголовного кодекса Республики Узбекистан, санкцией которой предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком до 20 (двадцати) лет.
«ГУВД города Ташкента, исходя из принципа гуманизма, предоставило злоумышленникам шанс облегчить участь и обратилось к ним с призывом добровольно явиться в органы внутренних дел с повинной. Возможность вернуть похищенное потерпевшим, раскаяться в содеянном и сдаться лица, причастные к преступлению, увы, проигнорировали. Почему – из трусости ли, неверия в компетентность сотрудников уголовного розыска ГУВД Ташкента, или они наивно надеялись на то, что удастся остаться «в тени», отсидеться где-нибудь в укромном месте и избежать ответственности – теперь уже не столь важно. Суть в том, что за прошедшее время злоумышленники так и не воспользовались предоставленным им шансом. А зря… Ведь теперь отвечать за содеянное им придется по всей строгости закона!»,-отметили в ГУВД.
В ходе следственно-оперативных мероприятий сотрудниками ГУВД г. Ташкента были установлены лица, причастные к совершению данного преступления. В результате оперативно-розыскных мероприятий они были задержаны, несмотря на все предпринятые ими ухищрения, вроде смены номеров автомобиля, маски, скрывавшие их лица, перчатки, чтобы не оставить отпечатков пальцев рук. Причем, все – ранее судимые лиц, а четверо из них привлекались к уголовной ответственности неоднократно.
В качестве вещественных доказательств у задержанных были изъяты часть денег, маски и перчатки.
«Задержанные рассказали, что ссора началась после того, как один из них увидел в интернете объявление ГУВД города Ташкента с предложением сдаться добровольно. Двое соучастников преступной группы успели сбежать. Сотрудникам ГУВД столицы известно, когда и где они пересекли границу с Республикой Казахстан. С сотрудниками как ближнего, так и дальнего зарубежья у ГУВД Ташкента установлены давние партнерские отношения, так что задержание подозреваемых 48-летнего Урунбаева Мурода Абдурахмановича, проживающего в Шайхантахурском районе, массив Ибн-Сино-1 и 53-летнего Мавлонова Бахтиёра Матёкуб угли, проживающего в Яшнабадском районе, ул. Мусаффо, – вопрос времени»,-говорится в сообщении.
Сведения, способствующие розыску Урунбаева М. и Мавлонова Б., ГУВД просит сообщить в ближайший отдел внутренних дел, по тел. 102, 71-232-30-40, 71-232-40-50.