Farg‘onada kadastr agentligi xodimi va sherigi qo‘lga olindi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Farg‘ona tumani bo‘limi tomonidan tergovga qadar tekshiruv o‘tkazildi.
Unda Kadastr agentligining Farg‘ona tumani filiali mutaxassisi S.O. filialning sobiq xodimi muqaddam JKning 228-moddasi bilan sudlangan G.R. bilan oldindan til biriktirgan. Ikkovlon «A.O.» fermer xo‘jaligining 1,5 gektar ochiq yer maydonining 18 sotixida go‘yoki 2 ta 9 sotixli uy-joy mavjudligi haqida soxta kadastr hujjatlarini tayyorlashib, ushbu 18 sotix yer maydonini fuqaro Sh.ga firibgarlik yo‘li bilan 7 500 AQSh dollariga sotganliklari aniqlanib, tekshiruv davomida S.O va G.R. tomonidan 200 AQSh dollarini qaytarganligi protsessual tartibda rasmiylashtirilgan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) va 228-moddasi (hujjatlar, shtamplar, muhrlar, blankalar tayyorlash, ularni qalbakilashtirish, sotish yoki ulardan foydalanish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

В Фергане задержаны бывший сотрудник Агентства по кадастру и его сообщник
В ходе оперативного мероприятия, проведенного Ферганским районным отделением Департамента при Генпрокуратуре, по подозрению в мошенничестве были задержаны бывший сотрудник филиала Агентства по кадастру С.О. и ранее судимый гражданин Г.Р.
Сообщники подготовили поддельные кадастровые документы о якобы наличии на участке земли площадью 18 соток из общей площади 1,5 га, принадлежащей фермерскому хозяйству «А.О.», двух домохозяйств по 9 соток.
Данный участок земли площадью 18 соток они обманным путем продали гражданину Ш. за 7,5 тысяч долларов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 168 (Мошенничество) и статье 228 (Изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование) Уголовного кодекса, ведутся следственные действия.