Farg‘onada ko‘p yillik daraxtlar ayovsiz kesib tashlandi
Farg‘onada daraxtlar elektr tarmoqlari korxonasi ishchilari tomonidan ayovsiz kesilayotgani xabari tarqaldi.
Ekologiya boshqarmasi xabarida ta’kidlanishicha, O‘zbekiston tumani «Qirqketmon» MFFda O‘zbekiston tuman Elektr tarmoqlari xodimlari tomonidan, shamol esishi natijasida elektr simiga tegib, inson hayoti va sog‘ligiga xavf solayotgan manzarali va mevali daraxtlarni hech qanday ruxsatnomasiz o‘zboshimchalik bilan kesilayotgani aniqlangan. Xodimlar tomonidan holat joyida to‘xtatilib, qolgan daraxtlar saqlanib qolingan.
Yuqoridagi holatga ko‘ra, noqonuniy ravishda 48 to‘p ko‘p yillik qarag‘ay, 9 tup shumtol va 30 tupdan ortiq mevali daraxtlarni ostidan kesib tashlashgan.
Prezidentning 2021-yil 30-dekabrdagi 46-sonli farmonini 2-a-bandiga asosan, daraxt va butalarni noqonuniy kesish va shikastlantirish bilan o‘simlik dunyosiga yetkazilgan zarar uchun undirish summalari ikki baravarga oshirilgan holda qo‘llanilib, 43 mln 410 ming so‘mlik zarar qayta hisoblanganda 856 mln 500 ming so‘mni tashkil qilgan.

В Фергане вырубили около 90 многолетних деревьев
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Расул Кушербаев опубликовал видео о массовой вырубке деревьев в махалле «Кирккетмон» в Узбекистанском районе Ферганской области.
Ферганское областное управление по экологии и охране окружающей среды ещё 7 июля сообщило, что сотрудники районного предприятия электрических сетей самовольно, без получения разрешения вырубили декоративные и фруктовые деревья, которые предположительно касались линии электропередачи, что создавало угрозу для здоровья и жизни человека.
Заместитель начальника управления и инспекторы прибыли на место и остановили вырубку оставшихся деревьев на территории.
Сотрудники районного ПЭС нарушили мораторий и срубили свыше 87 деревьев, в том числе 48 многолетних сосен, 9 ясеней и свыше 30 фруктовых деревьев. В результате ущерб растительному миру оценён в 856,5 млн сумов.