«Kutilayotgan sovuq mevali daraxtlarga zarar yetkazadi» — «O‘zgidromet» ogohlantirish bilan chiqdi
Bugun Respublika Gidrometeorologiya xizmati O‘zbekistonda ob-havo keskin sovushidan ogohlantirgandi.
Ushbu sovuq oy avvalidagi iliq harorat sabab uyg‘onayotgan tabiatga qanchalar ta’sir qilishi muhimdir.
Fevral oyining ikkinchi o‘n kunligida g‘ayritabiiy yuqori havo harorati hisobiga mevali daraxtlar, tut va tokning bahorgi vegetatsiyasi o‘rtacha ko‘p yillik ko‘rsatkichlardan 2,5-3 hafta erta boshlandi.
O‘n kunlikning birinchi yarmida respublika hududining katta qismida mevali daraxtlarda yalpi kurtaklarini bo‘rtishi va ochilishi boshlandi; o‘n kunlikning oxiriga kelib, erta gullaydigan mevali daraxtlarni gullashi boshlandi. Respublikaning janubida erta gullaydigan mevali daraxtlarning gullashi fevral oyining birinchi o‘n kunligida boshlanib, ikkinchi o‘n kunlikning oxiriga kelib, gullash yalpi bo‘ldi.
25-27-fevralda kutilayotgan sovuqlar mevali daraxtlarning yozilgan kurtaklari va gullariga zarar yetkazadi, deyiladi «O‘zgidromet» ma’lumotida.

Надвигающиеся морозы повредят распустившиеся цветки плодовых деревьев — Узгидромет
В связи с этим Узгидромет опубликовал результаты анализа ожидаемых на этой неделе агрометеорологических условий.
Сообщается, что ожидаемые 25-27 февраля морозы повредят распустившиеся почки, цветки плодовых культур.
«Во второй декаде февраля аномально высокие температуры воздуха вызвали весеннее возобновление вегетации плодовых культур, шелковицы и винограда, на 2,5-3 недели раньше среднемноголетних сроков.
По большей части территории республики у плодовых культур в первой половине декады наблюдалось массовое набухание и распускание почек, к концу декады началось цветение раннецветущих плодовых культур. На юге республики цветение ранних плодовых культур началось в первой декаде февраля, к концу второй декады цветение было массовым»,- отметили в центре.