Namanganda meros janjali ikki kishining o‘limi bilan yakunlandi
Joriy yilning 24-iyun kuni Namangan viloyati, To‘raqo‘rg‘on tumanida yashovchi fuqaro A.A. (1961-y.t.) va uning ukasi o‘rtasida meros uyni sotishdan tushgan 97 mln. so‘m pul mablag‘ini o‘zaro taqsimlashda nizo kelib chiqqan.
Bosh prokuratura matbuot xizmatining xabar berishicha, A.A ukasining uyida uning oila a’zolari bilan o‘zaro janjallashib, qasddan o‘ldirish maqsadida o‘zi bilan olib kelgan pichoq bilan dastlab ukasining turmush o‘rtog‘i G.M. (1964-y.t.) hamda uning qizlari X.A. (1987-y.t.) va G.A. (1994-y.t.)larning tanalarining turli joylariga bir necha marotaba urib, hodisa joyidan qochib yashiringan.
Natijada G.M. va uning qizi X.A.lar hodisa joyida vafot etganlar, o‘z vaqtida ko‘rsatilgan tibbiy yordam natijasida G.A.ning hayoti saqlab qolindi.
Mazkur holat yuzasidan To‘raqo‘rg‘on tumani prokuraturasi tomonidan A.A.ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 97-moddasi 2-qismi «a», «j» bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Наманганской области раздел наследства закончилось убийством
В Наманганской области конфликт на почве деления наследства закончился убийством, сообщает Генпрокуратура Узбекистана.
24 июня 2019 года около 23:00 часов гражданин А.А. (1961 г.р.) в результате возникшего конфликта с младшим братом на почве деления денежных средств в размере 97 млн. сумов, полученных от продажи унаследованного от родителей дома, вступив в ссору с членами его семьи, нанес принесенным в целях умышленного убийства ножом несколько ударов в разные части тела супруги брата Г.М. (1964 г.р.) а после его дочерей Х.А. (1987 г.р.) и Г.А. (1994 г.р.), скрылся с места происшествия.
В результате полученных телесных повреждений Г.М. и ее дочь X.А. скончались на месте происшествия, жизнь Г.А. была сохранена в результате своевременно оказанной медицинской помощи.
По данному факту прокуратурой Туракурганского района 24.06.2019 года в отношении А.А. возбуждено уголовное дело по пунктам «а», «ж» части 2 статьи 97 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся следственные действия.