Oltiariqda 20 nafar bola ovqatdan zaharlangani haqida xabar tarqaldi
Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati ushbu holat yuzasidan olib borilgan tezkor o‘rganishlarga asoslanib, bayonot berdi.
«Shu yil 21-oktyabr kuni soat 11:45 lar atrofida Oltiariq tumanidagi 13-sonli davlat maktabgacha ta’lim tashkilotining bir guruh tarbiyalanuvchilarida tana harorati ko‘tarilishi oqibatida Povulg‘on oilaviy shifokor punktiga murojaat bo‘lgan.
Surishtiruv davomida ma’lum bo‘lishicha, mazkur bog‘chada bir kun avval «Hosiljon-mehrjon» bayrami o‘tkazilib, tadbir doirasida tashkil etilgan ko‘rgazmali stol dasturxoni qator qishloq xo‘jaligi mahsulotlari, jumladan, uzum, hurmo, olma, banan, tarvuz hamda turli qandolatlar bilan bezatilgan. Bolajonlar esa ushbu yeguliklardan tartibsiz ravishda iste’mol qilgan», deyiladi xabarda.
21-oktyabr kuni oilaviy shifokor punktiga bo‘lgan murojaat asosida 8 nafar bemor tuman tibbiyot birlashmasining yuqumli kasalliklar bo‘limiga yotqizilgan. Dastlabki tekshiruvlar natijasiga ko‘ra, ularda ovqatdan zaharlanish belgilari kuzatilmagan.
Hozir ushbu bolajonlarning umumiy holati qoniqarli. Tegishli simtomatik davo muolajalaridan so‘ng kichkintoylardan 5 nafariga uyga javob berilgan.
Shuningdek, shifoxonaga yotqizilgan bog‘cha tarbiyalanuvchilaridan olingan tibbiy tahlil namunalari laboratoriyaga yuborilgan. Holat yuzasidan mutaxassislar tomonidan tekshiruv-surishtiruv ishlari davom ettirilmoqda.

В Фергане сообщили о массовом отравлении воспитанников детского сада
В соцсетях распространилась информация о том, что более 20 воспитанников государственного дошкольного образовательного учреждения №13 Алтыарыкского района отравились и были госпитализированы. В Службе санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья прокомментировали ситуацию.
Сообщается, что 21 октября примерно в 11:45 у нескольких воспитанников детского сада №13 поднялась температура тела. В связи с этим их осмотрели в семейной поликлинике.
Выяснилось, что за день до этого в детском саде прошло праздничное мероприятие – выставка различных фруктов и овощей. Дети ели эти продукты в беспорядочной форме, говорится в сообщении.
21 октября 8 детей были госпитализированы в инфекционное отделение районного медицинского объединения. По результатам первичных проверок у них не обнаружены признаки пищевого отравления.
В настоящее время общее состояние детей удовлетворительное. После симптоматических медицинских процедур 5 детей выписали.