O‘ttiz to‘rt kishining nomiga qariyb 900 mln. so‘m kredit olgan «uddaburonlar» aniqlandi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Toshkent shahar boshqarmasi tomonidan tergovga qadar tekshiruv o‘tkazildi.
Tekshiruvda ma’lum bo‘lishicha, fuqaro S.S. «R.L.» va «O.N» MChJlarni norasmiy ravishda yuritib kelib, ushbu jamiyat rahbarlari va boshqalar bilan oldindan til biriktirib, 34 nafar fuqarolarni go‘yoki mazkur jamiyat ishchilari sifatida rasmiylashtirib, ularning xabardorligisiz tijorat bank filiallari orqali «JOYDA» mobil ilovasi yordamida 897 mln so‘m onlayn kredit mablag‘larini firibgarlik yo‘li bilan qo‘lga kiritib, olingan kreditning 769,7 mln so‘mini qaytarmasdan, o‘z ehtiyojlari uchun sarflab yuborganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) va 228-moddasi (hujjatlarni qalbakilashtirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

Житель Ташкента получил кредиты от имени 34 граждан почти на 900 млн сумов
Как сообщает департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре, в ходе доследственной проверки, выяснилось, что некий гражданин, вступив в сговор с руководителями двух частных предприятий, оформил на 34 граждан кредиты на общую сумму 897 миллионов сумов.
Как оказалось, кредиты оформлялись через мобильное приложение «Joyda» без ведома граждан, которые записывались, как сотрудники посторонних организаций.
Злоумышленник вместе с сообщниками успел завладеть огромной суммой денег, большую часть из которых, а именно 769,7 миллионов сумов, успел потратить на собственные нужды.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 228 (подделка документов) Уголовного кодекса. Ведется следствие.