4 mlrd so‘m ish haqi va ustama olgan bosh hisobchi qamoqqa olindi
U egallab turgan lavozimdan g‘araz maqsadlarda foydalanib, 2019-2021-yillar davomida o‘ziga asossiz ravishda jami 4 mlrd so‘m ish haqi va ustama yozib olgan.
Shuningdek, kollej o‘qituvilari nomiga bank plastik kartalari ochib, ularga 310 mln. so‘m budjet mablag‘larini o‘qituvchilarga bildirmasdan o‘tkazib olgan.
Bosh hisobchi talon-toroj qilgan jami 4,3 mlrd so‘m mablag‘larni internet tarmog‘i orqali qimor o‘yinlariga tikib, sarf qilganligi aniqlangan.
Holat yuzasidan bosh hisobchi va boshqalarga nisbatan Jinoyat kodeksining 167 (O‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) va 209 (Mansab soxtakorligi) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

Главный бухгалтер колледжа присвоил 4,3 млрд сумов и потратил их на азартные игры
В Фергане задержали главного бухгалтера областного колледжа олимпийского резерва. Об этом сообщает пресс-служба Генпрокуратуры.
Выяснилось, что он, злоупотребляя своими должностными полномочиями, в 2019-2021 годы необоснованно начислил себе в качестве заработной платы и надбавки 4 млрд сумов.
Кроме того, он открыл банковские пластиковые карты на имя преподавателей, куда перечислял бюджетные средства без уведомления.
В общей сложности бухгалтер присвоил 4,3 млрд сумов, которые тратил на азартные игры в сети Интернет.
В отношении него и других причастных к нарушениям лиц возбуждены уголовные дела по статьям 167 (Хищение путем присвоения или растраты) и 209 (должностной подлог) Уголовного кодекса, ведется следствие.