Yosh bolalar sakkizinchi qavat derazasida o‘tirib olgani kameraga tushdi
25 may kuni ijtimoiy tarmoqlarda Chilonzor tumanida sodir bo‘lgan xavfli holat aks etgan video paydo bo‘ldi. Ikki nafar voyaga yetmagan bolani kattalar 8-qavatdagi panjara o‘rnatilmagan deraza tokchasiga chiqishiga yo‘l qo‘yib, ularning hayotiga xavf tug‘dirgan.
Toshkent shahar IIBB video bo‘yicha ma’lumot berdi.
Aniqlanishicha, shu kuni bolalar yonida ularning buvisi, «Katta Olmazor» mahallasida yashovchi 1962 yil tug‘ilgan M.U. bo‘lgan. Ayol ikki nafar voyaga yetmagan nabiralarini nazorat qilmaganligi oqibatida, ular 8-qavatning panjara o‘rnatilmagan deraza tokchasida o‘tirishgan.
Mazkur holat yuzasidan joriy yilning 27 may kuni «Katta Olmazor» mahalla fuqarolar yig‘inida muhokama o‘tkazildi.
Yig‘ilishda bolalar xavfsizligini ularning ota-onalari tomonidan ta’minlash masalasi ko‘tarilib, mavjud vaziyat muhokama qilindi. Xonadon egalari bilan psixolog-inspektorlar ishtirokida, bunday loqaydlik va e’tiborsizlik natijasida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan og‘ir oqibatlar bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi, deyiladi IIBB xabarida.

В Ташкенте бабушка посадила внуков на открытый подоконник восьмого этажа
25 мая в социальных сетях появилась видеозапись, на которой была зафиксирована крайне опасная ситуация, имевшая место в Чиланзарском районе. Двое несовершеннолетних были посажены взрослым на подоконник окна на 8 этаже, что создавало для них угрозу жизни. Сотрудники ГУВД города Ташкента изучили ситуацию.
Установлено, что в тот день рядом с детьми находилась их бабушка – жительница махалли «Катта Олмазор» М.У. 1962 года рождения. Она позволила двум несовершеннолетним внукам находиться на подоконнике окна 8 этажа, где нет решёток.
27 мая текущего года в махалле «Катта Олмазор» состоялось обсуждение вышеуказанного факта, в котором приняли участие активисты махалли, домком многоквартирного дома, в котором проживает семья, инспектор профилактики УКД ОВД Чиланзарского района, председатель махалли, помощник хокима района и старший инспектор по делам несовершеннолетних, а также инспектор-психолог УКД ОВД Чиланзарского района.
В ходе встречи был поднят вопрос обеспечения безопасности детей их родителями, обсуждена произошедшая ситуация. С собственниками квартиры при участии инспекторов-психологов проведена разъяснительная работа о возможных последствиях подобной беспечности.