O‘zbekistonning Xitoy Xalq Respublikasidagi elchixonasi bergan ma’lumotga ko‘ra, Xitoy rasmiy idoralari 2020-yil 11-yanvar kuni Uxan shahrida koronavirusning yangi tipidan vafot etgan birinchi fuqaro haqida xabar berdi.
Uxan shahri sog‘liqni saqlash masalalari bo‘yicha qo‘mitasi tarqatgan ma’lumotga binoan bugungi kunda 40 dan oshiq kishi kasallangan, yana yuzga yaqin kishi tibbiy kuzatuv ostida.
Kasallik tarqatuvchisi «koronavirusning avval ma’lum bo‘lmagan tipi» hisoblanadi. Olimlar tomonidan virus genomi o‘rganib chiqildi.
Tashqi ishlar vazirligining xabarida aytilishicha, elchixona konsullik bo‘limi Uxan shahrida bo‘lib turgan O‘zbekiston fuqarolari bilan tushuntirish ishlari o‘tkazgan.
Yuqoridagilardan kelib chiqqan holda TIV Konsullik-huquqiy departamenti Xitoy, xususan uning Xubey provinsiyasi va Uxan shahrida bo‘lib turgan yoki bormoqchi bo‘lgan vatandoshlarimizni zaruriy ehtiyot choralarini ko‘rishga chaqirgan.

МИД предупредил узбекистанцев о новом вирусе, обнаруженном в Китае
По информации Посольства Узбекистана в КНР, 11 января 2020 года китайские власти сообщили о первом умершем жителе города Ухани, заразившимся новым типом коронавируса. Согласно обнародованной комитетом по вопросам здравоохранения города Ухани информации, на сегодня более 40 человек болеют, около сотни – находятся под медицинским наблюдением.
Возбудителем заболевания является «коронавирус неизвестного ранее типа». Учеными проанализирован вирусный геном.
Консульский отдел Посольства провел разъяснительную работу с гражданами Узбекистана, находящимися в городе Ухани.
В связи с изложенным Консульско-правовой департамент МИД призывает сограждан, находящихся или планирующих посетить Китай, в частности его провинцию Хубэй и г.Ухань, принять соответствующие меры предосторожности.