Holat yuzasidan Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligining ma’lum qilishicha, Mirzo Ulug‘bekning Mag‘rur ko‘chasidagi 55B-uy 2017 yilda fuqaro B.Zokirov tomonidan o‘zi va oila a’zolarining yashashi uchun yakka tartibdagi uy-joy sifatida qurilgan va fuqarolarga alohida kvartira sifatida o‘zboshimchalik bilan rekonstruksiya qilingan va sotilgan.
Qayd etilishicha, barpo etilgan uy ekspertizadan o‘tkazilgan va uning xulosasiga ko‘ra, qurilishning bir nechta talablari buzilgan. Bino seysmik zonada qurilish o‘tkazish talablariga javob bermasligi ham aniqlangan. Hozir uy avariya holatida.
Fuqarolarga aldov yo‘li bilan uy sotgan B.Zokirov esa 2022 yilning iyun oyida JKning 186-moddasi 4-qismi «a», «b» bandlari (Xavfsizlik talablariga javob bermaydigan tovarlarni o‘tkazish maqsadini ko‘zlab ishlab chiqarish, saqlash, tashish yoxud o‘tkazish, ishlar bajarish yoki xizmatlar ko‘rsatishda odamlar o‘limiga, boshqacha og‘ir oqibatlarning kelib chiqishi), 168-modda 4-qismi «a» bandi (juda ko‘p miqdorda firibgarlik) va 229-moddalari (o‘zboshimchalik) bilan aybli deb topilgan va 8 yilu 2 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilingan.
Ayni vaqt fuqarolarga yetkazilgan zararni qoplash maqsadida sud organi tomonidan kompensatsiya pulini undirish uchun sud jarayonlari davom etmoqda.

В Ташкенте застройщика дома, у которого треснула стена, посадили на 8 лет
Накануне в социальных сетях распространилось видео, на котором видно, как в одном из новостроек Ташкента треснула стена.
По информации пресс-службы хокимията Мирзо-Улугбекского района, застройщик дома, в котором спустя год треснула стена, был приговорен к лишению свободы.
Отмечается, что владелец строительной компании Quyun А. Закиров вместе с братом Р. Закировым возвели трехэтажные дома в Мирзо-Улугбекском районе. Здания были построены с нарушением норм и правил градостроительства и проданы гражданам обманным путем.
18 февраля прошлого года в отношении А. Закирова и других лиц было возбуждено уголовное дело по пункту «а», «б» части 4 статьи 186 (выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности), статьи 168 (мошенничество) и статьи 229 (самоуправство, то есть самовольное осуществление действия, причинившее крупный ущерб или существенный вред правам или охраняемым законом интересам граждан либо государственным или общественным интересам) Уголовного кодекса.
Суд приговорил А. Закирова к 8 годам и 2 месяцам лишения свободы, его брат находится в розыске, говорится в сообщении.
Сообщается, что вопрос о выплате компенсаций гражданам рассматривается в апелляционной инстанции Ташкентского городского суда.