Turkiyada o‘zbekistonliklar janjali pichoqvozlik bilan yakunlandi
Mamlakatimiz bosh konsulxonasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 2019-yilning 31-may kuni Istanbul shahrining Chekmekoy dahasida (Turkiya) yuzaga kelgan mojaro natijasida 1988-yil 29-aprelda Namangan viloyatida tug‘ilgan O‘zbekiston fuqarosi Hamzayev Odiljon Ahmadjonovich pichoqda yetkazilgan jarohat oqibatida halok bo‘lgan.
Marhumning qarindoshiga jasadni O‘zbekistonga yuborish masalasini yechish bo‘yicha konsullik-huquqiy yordam ko‘rsatildi.
Turkiya huquqni muhofaza qiluvchi organlari tomonidan hodisa yuzasidan tekshiruv-tergov tadbirlari olib borilmoqda, gumonlanuvchi sifatida O‘zbekiston fuqarosi Sh.S. qo‘lga olingan
Bosh konsulxona mazkur masalani nazoratga olgan.
Konsullik-huquqiy departamenti marhum O‘zbekiston fuqarosining oila a’zolari va yaqinlariga hamdardlik izhor etadi hamda Turkiya, Bolgariya, Ruminiyada bo‘lib turgan vatandoshlarimizga ular zarurat tug‘ilgan holatlarda Istanbul shahridagi mamlakatimiz bosh konsulxonasiga quyidagi telefon raqamlari orqali murojaat qilishlari mumkinligini ma’lum qiladi: +90-212-323-20-37, +90-212-229-00-75.

В Турции в результате поножовщины погиб узбекистанец
По информации Генерального консульства нашей страны, 31 мая 2019 года в результате возникшей конфликтной ситуации на массиве Чекмекой города Стамбула (Турция) от полученных ножевых ранений скончался гражданин Узбекистана Хамзаев Одилжон Ахмаджонович, 1988 года рождения, уроженец Наманганской области.
Родственнику покойного оказана консульско-правовая помощь по решению вопроса переправки тела в Узбекистан.
Правоохранительными органами Турции по сути инцидента проводятся проверочно-следственные мероприятия, в качестве подозреваемого задержан гражданин Узбекистана Ш.С.
Генконсульство взяло данный вопрос на контроль.
Консульско-правовой департамент выражает соболезнования родным и близким погибшего гражданина Узбекистана и сообщает, что наши соотечественники, находящиеся в Турции, Болгарии, Румынии, при необходимости могут обратиться в Генеральное консульство нашей страны в г.Стамбуле по телефонам: +90-212-323-20-37, +90-212-229-00-75.