Yangiyo‘lda 8 yashar qizni olib ketmoqchi bo‘lgan begona shaxs qidirilmoqda
Qayd etilishicha, hozirda mazkur holat Yangiyo‘l shahar IIB va prokuratura nazoratiga olingan va surushtiruv ishlari olib borilmoqda. Asosiysi, o‘quvchi qiz sog‘lom va ota-onasi yonida. Maktabda darslarda ishtirok etmoqda.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilning 29-yanvar kuni 12-10larda Yangiyo‘l shahrida yashovchi 2013-yilda tug‘ilgan, 1-sinf o‘quvchisi S.A. darsini tugatib maktabdan chiqqan vaqtida, uning yoniga noma’lum shaxs kelgan va u bilan suhbatlashgan. Unga shirinlik olib berishini aytib, qo‘lidagi maktab sumkasini olib birgalikda bozor tomonga harakatlangan.
Ular biroz yo‘l yurgandan keyin qizaloq u bilan ketmasligini aytib, xarxasha qilib yig‘lay boshlagandan. Shundan so‘ng u qizga maktab sumkasini qaytarib bergan va o‘zi yo‘lda davom etgan. Ushbu holat ijtimoiy tarmoqlarda tarqatilgan video xabarlarda ham aks ettirilgan.
Holat yuzasidan kelib tushgan xabarga asosan shahar IIB tomonidan tegishli hujjatlar rasmiylashtirilib, surishtiruv ishlari boshlangan.
Surushtiruv davomida qizning ota-onasi video tasvirda aks etgan shaxsni tanimasligini ma’lum qilgan.
Hozirda ushbu shaxsning kimligini aniqlash va holatga huquqiy baho berish yuzasidan shahar IIB xodimlari tomonidan surishtiruv ishlari davom ettirilmoqda.

В Янгиюле мужчина пытался украсть 8-летнюю девочку
В Янгиюле 8-летнюю школьницу пытался украсть неизвестный мужчина. Видео того, как мужчина уводит девочку распространилось в сети интернет. В УВД Ташкентской области прокомментировали ситуацию.
По предварительным данным, 29 января примерно в 12:10 к ученице первого класса, проживающей в городе Янгиюль, в момент выхода из школы подошел неизвестный и начал вести с ней беседу. Он пообещал купить девочке сладости, взял ее школьный рюкзак и вместе с ней двинулся в сторону рынка.
Пройдя немного, девочка заплакала и сказала, что не пойдет с мужчиной. После этого он вернул девочке школьную сумку и далее пошел один. Эта ситуация была зафиксирована на видео, распространенном в социальных сетях.
По данному факту УВД проводит расследование. По словам родителей, они не знают человека, который пытался увести ребенка.
В настоящее время проводятся следственные действия по установлению личности этого лица и правовой оценке ситуации.