O‘zboshimchalik bilan marmar qaziganlarga jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Ishtixon tuman bo‘limi tomonidan o‘tkazilgan tergovga qadar tekshiruvda «S.» AJ mas’ul shaxslari «Zarband (1978)» marmar konining kon ajratmasi bo‘yicha belgilangan chegaradan tashqarida o‘zboshimchalik bilan jami 13,1 ming kub marmarni noqonuniy qazib olib, tabiiy ob’yektlarga 5,1 mlrd so‘m zarar yetkazganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 192-11-moddasi (nodavlat tijorat tashkilotida yoki boshqa nodavlat tashkilotida mansabdor shaxslar tomonidan o‘z vakolatlarini suiiste’mol qilish) va 229-moddasi (o‘zboshimchalik) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

В Самаркандской области из рудника незаконно добыли мрамор сверх нормы
Сотрудниками Иштыханского районного Управления Департамента при Генеральной Прокуратуре была проведена доследственная проверка. В ходе проверки было установлено, что ответственные лица АО "С." незаконно добыли из мраморного рудника "Зарбанд (1978)" 13,1 тыс. кубометров мрамора, сверх установленной нормы. Таким образом был причинён ущерб природе на сумму 5,1 миллиардов сумов.
По данному факту заведено уголовное дело по статьям "Злоупотребление должностными лицами негосударственной коммерческой или иной негосударственной организации своими полномочиями" и "Самоуправство" Уголовного Кодекса Республики Узбекистан.