Adliya vazirligi: xodimlardan soliq qarzdorligi yo‘qligi haqidagi ma’lumotnoma talab qilish noqonuniy
Ayrim davlat idoralarining ish beruvchilari tomonidan xodimlardan soliq qarzdorligi mavjud emasligi haqidagi ma’lumotnoma talab etilayotganligi holati ko‘plab uchramoqda. Ma’lumotnoma, asosan, xodimga ish haqi hisoblash paytida talab etilmoqda. Ish beruvchining mazkur talabi qonunda nazarda tutilmagan.
Shu sababli, adliya organlari joylarda bu kabi ma’lumotnomalar talab etilishi holatlari yuzasidan so‘rovnoma asosida (tashkilotlarga kirib bormagan holda) monitoring tadbirini o‘tkazdi, deb xabar bermoqda Adliya vazirligi axborot xizmati.
Qayd etilishicha, qonun hujjatlari bilan jismoniy shaxslardan quyidagi hollarda soliq qarzdorligi mavjud emasligi haqidagi ma’lumotnomalar talab etilishi mumkinligi belgilab qo‘yilgan, masalan:
– fuqarolar turar joylarni almashtirish maqsadida tuman (shahar) hokimligiga ariza berganda yoki mulk huquqini tasdiqlovchi hujjatsiz 15 yil davomida yer uchastkasiga egalik qilgan shaxs murojaat etganda;
– maktabgacha ta’lim sohasida davlat-xususiy sheriklik amalga oshirilganda;
– ko‘chmas mulkni boshqa shaxsga o‘tkazish bitimlari notarial tasdiqlanganda va boshqa shu kabilarda.
2018 yilning iyun oyidan boshlab davlat xizmatlari markazlari tomonidan jismoniy shaxslarga soliq qarzdorligi mavjud yoki mavjud emasligi haqida ma’lumotnomalar berish xizmati joriy etildi. So‘nggi 5 oy davomida markazlar tomonidan 81 mingdan ortiq ma’lumotnomalar berilgan.
Monitoring natijalari, asosan, tibbiyot, maktab va maktabgacha ta’lim muassasalari ish beruvchilari tomonidan shu kabi ma’lumotnomlar talab etilayotganligini ko‘rsatdi.
Xususan, O‘zbekiston tumanida (Farg‘ona) 75 ta va Jondor tumanida (Buxoro) 65 ta holatda tibbiyot muassasalari xodimlaridan ish beruvchilari ma’lumotnomalar talab etganligi faktlari aniqlandi.
Bu kabi ma’lumotnomalar talab etilishining sabablaridan biri sifatida, ayrim hollarda soliq organlarining yer va mulk soliqlarini o‘z vaqtida undirishda amaliy yordam berish haqidagi xatlari asos bo‘lib, bunda xodimlar davlat xizmatlari markaziga murojaat etishga majbur bo‘lishgan.
Bundan tashqari, fuqarolardan ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqni ro‘yxatdan o‘tkazish paytida yer tuzish va kadastr organlari tomonidan bunday ma’lumotnomalarni talab etilganligi holatlari ham uchradi.
Shunday qilib, xodimlardan soliq qarzdorligi mavjud emasligi haqidagi ma’lumotnoma talab etilayotganligi holati nafaqat ularning qonuniy huquq va manfaatlariga ziyon yetkazmoqda, shu bilan birga davlat xizmatlari markazlarida sun’iy navbatlarning ortishiga sabab bo‘lmoqda.
Aholi uchun esa noqulayliklar tug‘dirib, byurokratik sansalorlikni bartaraf etishga qaratilgan davlat siyosatini amalga oshirishga o‘zining salbiy ta’sirini ko‘rsatmoqda.
Manfaatdor idora va tashkilotlar, zarur hollarda, soliq organlaridan bu kabi ma’lumotlarni so‘rovnoma yuborgan holda mustaqil olishlari mumkin.
Bunda, xodimda soliq qarzdorligi aniqlansa, ish beruvchi qarzdorlikni undirish haqidagi sud yoki davlat ijrochisining hujjati asosida uning oylik maoshidan ushlab qolish huquqiga ega.
Hozirda Adliya vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan hamkorlikda ish beruvchilar o‘z xodimlaridan har xil ma’lumotnomalarni noqonuniy talab etishi holatlarini bartaraf etish bo‘yicha zarur choralar ko‘rmoqda.
Vazirlik ish beruvchi qonunda belgilanmagan ma’lumotnomalar yoki hujjatlar taqdim etishni talab qilsa yoxud bunga majburlasa, vazirlikning 1008 qisqa raqamli ishonch telefoniga yoki info@minjust.gov.uz elektron pochtasi va ijtimoiy tarmoqlar (Feysbukdagi «Adliya bilan muloqot/Dialog s yustitsiyey» guruhi, Odnoklassniki va boshqalar) orqali murojaat etishga chaqirmoqda.

Министерство юстиции: требовать справку об отсутствии задолженности при выплате зарплаты незаконно
Зачастую работники некоторых государственных учреждений сталкиваются с ситуацией, когда работодатель требует от них предъявления справки об отсутствии задолженности по налогам и другим обязательным платежам. Предоставление справки требуется при выплате зарплаты работникам. Данное требование противоречит законодательству.
В этой связи, органы юстиции путем запроса (без физического посещения организаций и учреждений) провели мониторинг случаев истребования таких справок, сообщает пресс-служба министерства.
Отмечается, что законодательство предусматривает истребование от физических лиц справки об отсутствии задолженности по налогам при:
– подаче гражданами заявлений в хокимияты районов (городов) с целью мены жилых помещений или обращении лиц, владеющих земельным участком в течение 15 лет при отсутствии правоустанавливающего документа;
– осуществлении государственно-частного партнерства в сфере дошкольного образования;
– нотариальном оформлении сделок по отчуждению недвижимого имущества и т.д.
С июня месяца 2018 года центры государственных услуг внедрили услугу предоставления физическим лицам справки о наличии или отсутствии задолженности по налогам. За последние 5 месяцев центрами выдано более 81.000 таких справок.
Мониторинг показал, что предоставление таких справок в основном требуют работодатели медицинских учреждений, учреждений школьного и дошкольного образования.
В частности, в Узбекистанском районе (Фергана) в 75 случаях и Жондорском районе (Бухара) в 65 случаях выявлены факты истребования работодателями справок у сотрудников медицинских учреждений.
Основанием истребования справок, в отдельных случаях, послужили письма налоговых органов о содействии в своевременной уплате земельного налога и налога на имущество, что вынуждало работников обращаться в центры государственных услуг для получения справок.
Кроме того, наблюдались случаи истребования таких справок со стороны органов землеустройства и кадастра при регистрации прав на недвижимое имущество.
Таким образом незаконное истребование справок об отсутствии задолженности по налогам является не только нарушением законных прав работников, но и причиной искусственного роста очередей в центрах государственных услуг, что порождает массу неудобств и излишнюю бюрократическую волокиту в то время как политика государства направлена на обратное.
Отмечено, что заинтересованные организации и учреждения при необходимости, могут самостоятельно запрашивать справки из налоговых органов путем направления запросов.
При этом в случаях наличия задолженности по налогам, в частности у работника, работодатель вправе удержать часть его зарплаты только по решению суда или государственного исполнителя о взыскании с него налоговой задолженности.
В настоящее время Министерством юстиции совместно с другими министерствами и ведомствами осуществляются меры по предотвращению случаев незаконного истребования работодателями разных справок со своих работников.
В случае незаконного истребования работодателем предоставления какой либо справки или других документов, Министерство юстиции просит позвонить по «телефону доверия» министерства – 1008, или обратиться через электронную почту info@minjust.gov.uz, а также социальные сети (группа «Диалог с юстицией/Адлия билан мулокот» на Фейсбуке, Одноклассниках и др.).