Andijonda «bank xodimi» ushlandi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Andijon shahar bo‘lim tomonidan DXX xodimlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda muqaddam firibgarlik va boshqa jinoyatlari uchun sudlangan Sh.X. ushlangan.
U fuqaro S.R.ga o‘zini go‘yoki TIF «Milliy bank» Andijon viloyati filiali xodimi deb tanishtirib, ushbu bankda yuqori lavozimda ishlovchi tanishlari yordamida 50 mln so‘m evaziga 500 mln so‘m ipoteka krediti ajratib berishini aytib, ushbu pullar hisobidan 2 500 AQSh dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan qo‘lga olingan.
Departament tomonidan ma’lum qilinishicha, mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (firibgarlik) va 28, 211-moddasi (pora berish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.

В Андижане задержали лжебанкира
В Андижане был задержан мошенник, который представлялся сотрудником банка и обещал помочь оформить крупный ипотечный кредит. По информации пресс-службы Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре, задержанный выдавал себя за сотрудника Андижанского областного филиала "Миллий банк".
Мошенник обещал одному из граждан оформить ипотечный кредит на сумму 500 миллионов сумов при помощи своих знакомых, якобы работающих на высоких должностях в этом банке. За свои услуги он потребовал вознаграждение в размере 50 миллионов сумов. Однако мошенника задержали в процессе получения аванса в размере 2,5 тысячи долларов.