Andijonlik tabib faoliyati bo‘yicha Bosh prokuratura axborot berdi
Fuqaro X.I. Shahrixon shahar «Navro‘z» MFY, Hurriyat ko‘chasida tabiblik faoliyati bilan shug‘ullanib kelgan.
Uning xonadoniga kuniga 300-400 nafar fuqarolar, asosan Shahrixon tumani, qo‘shni tuman-shaharlar, viloyatlar va xatto qo‘shni Respublikalarda yashovchi fuqarolar kelib ketgan. Tashrif buyurayotgan fuqarolarning aksariyatini yurak-qon tomir, endokrin tizimi va boshqa og‘ir kasalliklar bo‘yicha murojaat qilayotganlar tashkil qilgan.
Xalq tabobati sohasidagi qonunchilikda belgilangan talablar, xalq tabobati usullaridan foydalangan holda tibbiy xizmat ko‘rsatuvchi shaxslarning huquqiy maqomi va ular tomonidan ko‘rsatilgan xizmatlar oqibati uchun javobgarlik belgilanganganligi to‘g‘risida Shahrixon tuman prokuraturasi tomonidan 28.11.2018-yilda X.I.ga tushuntirish berish bilan birga, litsenziya olinishi shart bo‘lgan faoliyat bilan maxsus ruxsatnoma olmasdan shug‘ullangan taqdirida javobgarlikka tortilishi haqida rasman ogohlantirilgan.
Lekin, X.I. ogohlantirilishiga qaramasdan o‘zining noqonuniy faoliyatini davom ettirib kelganligi bois, Shahrixon tuman Davlat soliq inspeksiyasi tomonidan unga nisbatan 13.12.2018 yilda O‘zbekiston Respublikasi MJtKning 165-moddasi 1-qismida ko‘rsatilgan huquqbuzarlikni sodir etganligi to‘g‘risida ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirilib, to‘plangan hujjatlar Shahrixon tuman ma’muriy sudiga yuborilgan.
Shahrixon tuman ma’muriy sudining 24.12.2018-yildagi qaroriga ko‘ra, X.I.ga nisbatan eng kam oylik ish haqining 5 barobari, ya’ni 1.013.650 so‘m jarima jazosi tayinlagan.
Keyingi tekshiruv davomida X.I hozirgacha tabiblik faoliyati uchun litsenziya olmaganligi aniqlangan bo‘lib, Shahrixon tuman prokuraturasi tomonidan X.I. kelgusida litsenziya olinishi shart bo‘lgan faoliyat bilan maxsus ruxsatnoma olmasdan shug‘ullangan taqdirida jinoiy javobgarlikka tortilishi xaqida rasmiy ogohlantirilib, Shahrixon tuman IIB va Shahrixon tuman DSI tomonidan ko‘rilgan tashkiliy chora-tadbirlar natijasida X.I.ning noqonuniy faoliyati tugatildi.

В Андижане прекращена деятельность известного лекаря «Хасана табиба»
19 января 2019 года прокуратурой Шахриханского района проведена проверка в связи с широко обсуждавшейся в социальных сетях деятельностью лекаря Х.И.
По данным прокуратуры, к лекарю каждый день на прием приходило 300-400 граждан, в основном из Шахриханского района, соседних районов-городов, областей и даже граждане, проживающие в соседних Республиках.
Значительная часть посетителей состояла из граждан, ранее обращавшихся в медицинские учреждения в связи с различными заболеваниями сердечно-сосудистой, эндокринной системы и другими заболеваниями.
28 ноября 2018 года прокуратурой Шахриханского района Х.И. были разъяснены требования законодательства о народной медицине, касательно правового статуса лиц, оказывающих медицинские услуги методами народной медицины, а также установленная ответственность за последствия незаконной деятельности в этой области и Х.И. был официально предупрежден о привлечении к ответственности в случае занятия деятельностью, подлежащей обязательному лицензированию без получения специального разрешения.
Но, поскольку Х.И. невзирая на предупреждение продолжал свою незаконную деятельность, Государственной налоговой инспекцией Шахриханского района в его отношении был оформлен административный протокол о совершении правонарушения указанного в ч.1 статьи 165 КоАО и собранные документы были отправлены в Шахриханский районный административный суд.
По решению Шахриханского районного административного суда от 24 декабря 2018 года, Х.И. было назначено наказание в виде 5-кратного размера минимальной заработной платы (то есть 1 013 650 сум).
В ходе дальнейшей проверки установлено, что Х.И. до сих пор не оформил свою деятельность и прокуратура Шахриханского района официально предупредила Х.И. о привлечении его к уголовной ответственности в случае дальнейшего занятия деятельностью, подлежащей обязательному лицензированию без получения специального разрешения.
Также, в результате организационных мер, проведенных ОВД Шахриханского района и ГНК Шахриханского района, незаконная деятельность Х.И. была прекращена.