Buxoroda bank mas’ul xodimi ushlandi
Xalq bankining Galaosiyo filialida pensiya va nafaqa tarqatish bo‘yicha buxgalter-nazoratchi lavozimida ishlagan xodim o‘zgalar nomiga olingan imtiyozli kreditlarni o‘zlashtirgan aniqlandi.
Shofirkon tumani «Jo‘sho‘ra» mahallasida yashovchi, 1994-yilda tug‘ilgan F.Sh. AT «Xalq banki»ning Galaosiyo filialida 2017-yildan 2022-yil oktyabr oyiga qadar pensiya va nafaqa tarqatish bo‘yicha buxgalter-nazoratchi lavozimida ishlab kelib, 2019-2022- yillar davomida fuqarolar — J.J., H.A., S.S. va N.O‘.larni aldab, ularning nomiga jami 61,7 mln. so‘mlik kredit mablag‘larini ajratilishiga erishib, kredit mablag‘larini o‘z shaxsiy ehtiyojlari uchun ishlatib yuborgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi JK.ning 168-moddasi 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, hozirgi kunda dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda, deyiladi Buxoro viloyati IIB axborot xizmati xabarida.

В Бухаре задержан сотрудник банка, растративший средства льготного кредита
Житель махалли Жушура Шафирканского района Ф.Ш., 1994 года рождения, с 2017 года по октябрь 2022 года работал в Галаасийском филиале АКБ «Народный банк» в качестве бухгалтера-контролера по раздаче пенсий и пособий. Об этом сообщает пресс-служба УВД Бухарской области.
В течение 2019-2022 годов обманным путем в Галаасийском филиале АКБ «Народный банк» получил на имя граждан Ж.Ж., Х.А., С.С. и Н.У. кредиты на общую сумму 61,7 млн сумов, которые истратил по своему усмотрению.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, ведутся следственные действия.