DXX chegara-bojxona postidagi jinoiy guruhni qo‘lga oldi
DXX xodimlari tomonidan Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va Davlat bojxona qo‘mitasi bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida Xitoy davlatidan Qozog‘iston Respublikasi orqali mamlakatimizga import tovarlarini tashish bilan shug‘ullanuvchi avtofura haydovchilarining Toshkent viloyatida joylashgan «Yallama» chegara-bojxona posti orqali o‘tishlari jarayonida bojxona rasmiylashtiruvini tezlashtirishni bahona qilib, ulardan tovlamachilik yo‘li bilan pul undirib kelgan jinoiy guruh faoliyatiga chek qo‘yildi.
Dastlabki surishtiruv harakatlari davomida, mazkur jinoiy guruh soxta hujjatlar yordamida tovar-moddiy boyliklar importi bilan ham shug‘ullanganligi aniqlandi.
O‘tkazilgan tezkor tadbirda guruh a’zolariga tegishli bo‘lgan Toshkent shahri va Toshkent viloyatidagi 6 ta manzilda tintuv tergov harakatlari amalga oshirildi.
Natijada, ulardan 410 ming AQSh dollari, turli ko‘rinishdagi 21 dona soxta muhr va shtamplar, kompyuter texnikalari hamda bojxonaga oid shubhali hujjatlar ashyoviy dalil sifatida rasmiylashtirib olindi.
Hozirda jinoiy guruh a’zolariga nisbatan Jinoyat Kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, ularning ikki nafar yetakchisiga nisbatan qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
Shuningdek, tergov harakatlari doirasida guruh faoliyatiga aloqador bo‘lgan boshqa shaxslarni aniqlash bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.

Задержана преступная группа, вымогавшая деньги у водителей фур на пограничном таможенном посту
Службой государственной безопасности совместно с Агентством по противодействию коррупции и Государственным таможенным комитетом пресечена деятельность преступной группы, которая, предлагая ускорить таможенное оформление, вымогала деньги у водителей фур, перевозящих импортные товары из Китая через Казахстан при прохождении через пограничный таможенный пост «Яллама» в Ташкентской области. Об этом сообщили в пресс-службе СГБ.
В ходе доследственных действий выяснилось, что группа занималась также импортом товарно-материальных ценностей по поддельным документам.
В Ташкенте и Ташкентской области проведен обыск по 6 адресам, принадлежащим членам группы, в результате которого в качестве вещественных доказательств были изъяты в процессуальном порядке 410 тысяч долларов США, 21 поддельная печать и штампы разных видов, а также компьютерная техника и подозрительные таможенные документы.
В отношении подозреваемых возбуждено уголовное дело, к двум гражданам, считающимся лидерами группы, применена мера пресечения в виде заключения под стражу.