DXX Toshkent shahri va Toshkent viloyatida tezkor tadbir o‘tkazdi
Davlat xavfsizlik xizmatining Toshkent shahar bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan ichki ishlar organlari bilan hamkorlikda Toshkent shahri va Toshkent viloyati hududida bir nechta tezkor tadbir o‘tkazildi.
Jumladan, Toshkent viloyatining Qibray tumanida yashovchi fuqaroning yashash xonadoni ko‘zdan kechirilganda, sotish uchun tayyorlab qo‘yilgan 4 kg. 824 gr. «Mefedron», 3 kg. 274 gr. «Spays» va 2 kg. 130 gr. «Alfa-PVP» sintetik giyohvandlik vositalari borligi ma’lum bo‘lib, ular tegishli tartibda rasmiylashtirib olindi.
Aniqlanishicha, ushbu narkotik moddalar mamlakatimizga bojxona nazoratini chetlab o‘tgan holda Qozog‘iston Respublikasidan olib kelingan va kelgusida ularni kichik bo‘laklarga bo‘lgan holda, internet tarmog‘i orqali sotish rejalashtirilgan.
Boshqa holatda esa 3 dona avtomobil ehtiyot qismi (kardan vali) ichiga yashirilib, Rossiya Federatsiyasidan yuk avtomashinasida yuborilgan 3 kg. 780 gr. «Mefedron» sintetik giyohvandlik vositasini Toshkent viloyatining Zangiota tumanida qabul qilib olgan vaqtlarida, Toshkent shahrida yashovchi 2 nafar va Toshkent viloyatida istiqomat qiluvchi bir nafar shaxs ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Aniqlanishicha, ushbu narkotik moddalar ham kichik bo‘laklarga bo‘lingan holda, internet tarmog‘i orqali mijozlarga sotilishi rejalashtirilgan.
Sirdaryo viloyatida tug‘ilgan fuqaroning Toshkent shahar Yangihayot tumanidagi vaqtincha yashash xonadoni ko‘zdan kechirilganda 5 kg. 687 gr. «Pregabalin» kuchli ta’sir qiluvchi moddasi borligi ma’lum bo‘ldi.
Mazkur shaxs Rossiya Federatsiyasidan keltirilgan ushbu kuchli ta’sir qiluvchi moddalarni kichik bo‘laklarda Yangihayot va Sergeli tumanlari hududidagi xufiya joylarga yashirib, so‘ngra ularni «Telegram» messenjeri orqali mijozlarga sotishni reja qilgan.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

СГБ пресекла продажу почти 20 кг синтетических наркотиков в Ташкенте и Ташобласти
Сотрудники Ташкентского городского управления Службы государственной безопасности совместно с правоохранительными органами провели ряд оперативных мероприятий в Ташкенте и Ташкентской области по пресечению оборота наркотических средств и сильнодействующих препаратов. Об этом сообщили в пресс-службе СГБ.
В частности, при проверке квартиры жителя Кибрайского района Ташкентской области было обнаружено 4 кг 824 г «Мефедрона», 3 кг 274 г «Спайса» и 2 кг 130 г «Альфа-ПВП», которые были подготовлены к продаже.
Выяснилось, что данные наркотические вещества были ввезены из Казахстана в обход таможенного контроля, и в дальнейшем планировался их сбыт небольшими частями через интернет.
В другом случае были задержаны два жителя Ташкента и один житель Ташкентской области при получении синтетического наркотика «Мефедрон» в Зангиатинском районе. 3 кг 780 г наркотиков были спрятаны внутри карданного вала автомобиля, ввезенного из России. Эти наркотические вещества также планировалось продавать через интернет.
Помимо этого, в Ташкенте задержали жителя Сырдарьинской области, временно проживавшего в Янгихаётском районе. У задержанного в квартире обнаружили 5 кг 687 г сильнодействующего препарата «Прегабалин», ввезенного из России.
Задержанный планировал продавать их через социальные сети с помощью закладок в Янгихаётском и Сергелийском районах.
В настоящее время в отношении данных лиц возбуждены уголовные дела, к ним применена мера пресечения в виде заключения под стражу.