Davlat xavfsizlik xizmatining Farg‘ona viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor-qidiruv tadbirlari doirasida Toshloq tumanida yashovchi, 2006 y.t. shaxsning yashash xonadoni ko‘zdan kechirildi.
Natijada, ushbu manzilda kelgusida sotish maqsadida saqlab kelinayotgan 27 kg. 573 gr. «gashish» va 3 kg. 967 gr. «opiy» giyohvandlik vositalari borligi aniqlanib, protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi.
Aniqlanishicha, ushbu narkotik moddalar Tojikiston Respublikasidan kontrabanda yo‘li bilan olib kelingan.
Bu yo‘nalishda Davlat xavfsizlik xizmatining Andijon viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan ham viloyat bojxona boshqarmasi bilan hamkorlikda tezkor tadbirlar o‘tkazildi.
Xususan, Andijon viloyatining Qo‘rg‘ontepa tumanida yashovchi, 1986 y.t. fuqaro Qirg‘iz Respublikasining O‘sh viloyatida istiqomat qiluvchi, 1984 y.t. shaxs bilan o‘zaro til biriktirib, 1 kg. 806 gr. «Mefedron» sintetik giyohvandlik vositasini xaridorga 80 ming AQSh dollariga sotayotgan vaqtlarida qo‘lga olindi.
Shuningdek, tezkor tadbir davom ettirilib, Qo‘rg‘ontepa tumanida yashovchi fuqaroning uyidan ham 2 kg. 698 gr. «Mefedron» moddasi tegishli tartibda rasmiylashtirib olingan.
Ushbu sintetik narkotik moddalar Qirg‘iz Republikasidan olib kelingan.
Boshqa holatda esa Andijon tumanida yashovchi, 1992 y.t. shaxs boshqaruvidagi «Damas» rusumli avtomashina to‘xtatildi.
Avtomashina xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, uning salon qismida kuchli ta’sir qiluvchi moddalar turkumiga kiruvchi 2800 dona «Regapen» va 957 dona flakonda «Tropikamid» dori vositalari borligi aniqlanib, ashyoviy dalil sifatida rasmiylashtirib olindi.
Ushbu kuchli ta’sir qiluvchi dori vositalari ham sotish maqsadida aylanma yo‘llar orqali Qirg‘iz Republikasidan olib kelingan.
Hozirda ushbu holatlar yuzasidan mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

СГБ выявил крупную партию наркотиков в нескольких областях Узбекистана
В рамках оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Управления государственной безопасности в Ферганской области, была проведена проверка жилой квартиры, принадлежащей гражданину 2006 года рождения и находящейся в Ташлакском районе.
В результате осмотра было установлено, что по указанному адресу хранится 27 кг 573 гр "гашиша" и 3 кг 967 гр "опия" – наркотических средств предназначенных для последующей реализации. Эти вещества были изъяты и оформлены в соответствии с процедурами.
Установлено, что поступление этих наркотиков осуществлялось контрабандой из Республики Таджикистан.
В связи с этим сотрудниками Управления государственной безопасности по Андижанской области, при совместном участии с областным таможенным управлением, были проведены оперативные мероприятия.
В частности, гражданин 1986 года рождения, проживающий в Кургантепинском районе Андижанской области, в сговоре с лицом 1984 года рождения, проживающим в Ошской области Кыргызской Республики, был задержан при попытке продажи 1 кг. 806 гр. "Мефедрона" покупателю за 80 тысяч долларов США.
Продолжены оперативные мероприятия, в результате которых из дома гражданина Кургантепинского района изъято 2 кг 698 г вещества "мефедрон". Эти синтетические наркотики также поступали из Кыргызской Республики.
В другом инциденте был остановлен автомобиль "Дамас", управляемый жителем Андижанского района, рожденным в 1992 году. При осмотре автомобиля в присутствии свидетелей было обнаружено 2800 единиц препарата "регапен" – сильнодействующего вещества, а также 957 флаконов "Тропикамида", которые были изъяты в качестве вещественных доказательств.
Установлено, что эти сильнодействующие препараты также ввозились из Кыргызской Республики путем объезда с целью последующей реализации.
На данный момент в отношении указанных лиц возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, проводятся следственные действия.