Iroqda o‘zbekistonlik ayollar uzoq muddatlarga qamalgan — Bosh prokuratura
Iroqdagi «Rosafa» qamoqxonasida saqlanayotgan o‘zbekistonlik ayollar O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevga ularni yurtiga qaytarishda yordam so‘rab videomurojaat yo‘llashgandi. Holat yuzasidan Bosh prokuratura Matbuot xizmati ma’lumot berdi.
Qayd etilishicha, «Rosafa» qamoqxonasida saqlanayotgan o‘zbekistonlik mahkumalar IShID terroristik tashkiloti a’zolari hisoblanib, Suriya Arab Respublikasi va Iroq davlati hududida mazkur terroristik tashkilot safida faoliyat yuritib kelishgan.
Ular 2017 yilda Iroq hukumati tomonidan qo‘lga olinib, 4 nafari umrbod, qolganlari 15 yildan 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilingan. Ushbu qamoqxonadagi sharoitlar qoniqarli bo‘lmaganligi sababli 2019 yil Iroq hukumati bilan kelishuvga asosan mahkuma ayollarning 64 nafar farzandi O‘zbekistonga olib kelinib, yashash manzilidagi qarindoshlari qaramog‘iga hamda mehribonlik uylariga topshirilgan.
Qayd etilishicha, mazkur ayollarning jazo muddatlari nihoyasiga yetganidan so‘ng, xalqaro huquq normalariga asosan ularni O‘zbekistonga qaytarish choralari ko‘riladi.

В Ираке 44 гражданки Узбекистана приговорены к пожизненному и длительному заключению
В сети Интернет распространилось видеообращение граждан Узбекистана президенту Шавкату Мирзиёеву. В Генпрокуратуре прокомментировали данное обращение.
Ранее 44 женщины-осужденные, содержащиеся в иракской тюрьме «Росафа», с помощью видеообращения обратились к президенту с просьбой помочь им вернуться на родину. Об этом сообщила пресс-служба Генпрокуратуры.
Как выяснилось, осужденные женщины являлись членами террористической организации ИГИЛ и служили в рядах этой организации на территории Сирии и Ирака.
Отмечается, что они были задержаны иракскими властями в 2017 году, четыре из них получили пожизненное заключение, а остальные — от 15 до 20 лет.
Сообщается, что в связи с неудовлетворительными условиями содержания в этой тюрьме и в соответствии с соглашением с иракскими властями в 2019 году 64 ребенка осужденных женщин были доставлены в Узбекистан и переданы на попечение родственников по месту жительства, а также в детские дома.