Noto‘g‘ri talqindan kimga naf?! Yoxud davlat xizmatchisini tasvirga tushirish uchun rozilik talab qilinmaydi
Noto‘g‘ri talqindan kimga naf?!  Yoxud davlat xizmatchisini tasvirga tushirish uchun rozilik talab qilinmaydi
Foto: «Crimea.vgorode.ua»
Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksi loyihasi yangiliklaridan biri bu — fuqaroning o‘z tasviriga bo‘lgan huquqi himoyasini ta’minlashga qaratilgan alohida modda kiritilayotganidir.
Oxirgi paytlarda ayrim ommaviy axborot vositalari, ijtimoiy tarmoqlar foydalanuvchilari tomonidan ushbu yangilikni davlat xizmatchilari tasvirini himoya qilishga qaratilgan qilib ko‘rsatish holatlari uchramoqda. Bunday tushunmovchiliklarni bartaraf etish maqsadida, fuqaroni tasvirga tushirishga va undan foydalanishga rozilik olish masalasida yana bir bor tushuntirish berish lozim deb hisoblaymiz.
Tasvirga tushirishga va undan foydalanishga rozilik olish
hamda istisnolar
Fuqarolik kodeksi loyihasiga kiritilayotgan «Fuqaroning tasviriga bo‘lgan huquqini himoya qilish» deb nomlangan moddaga ko‘ra, fuqaroni tasvirga tushirish (uning foto va video tasvirini hamda uning tasviri aks etgan tasviriy san’at asarini yaratish), shuningdek uning tasviridan foydalanish uchun ushbu fuqaroning roziligi, agar fuqaro voyaga yetmagan yoki muomalaga layoqatsiz deb topilgan bo‘lsa, uning qonuniy vakillari roziligi, vafot etgan bo‘lsa, farzandlari, eri (xotini) yoki ota-onasining roziligi talab etiladi.
Ya’ni umumiy qoida tariqasida har qanday fuqaroning foto
yoki video tasviridan foydalanish uchun uning roziligi talab qilinadi.
Shu bilan birga, bu umumiy qoidadan istisno, ya’ni fuqaroni tasvirga tushirish va undan foydalanishga rozilik olishni talab qilmaydigan quyidagi holatlar mavjud:
1) tasvirdan davlat yoki jamiyat manfaatlari uchun foydalanilganda rozilik talab etilmaydi. Bunday foydalanishga huquqbuzarlikka qarshi kurashish, davlat xavfsizligini ta’minlash, tasvirdagi shaxsning jinoyat sodir etganligi yoki bedarak yo‘qolganligi sababli qidiruv e’lon qilish, davlat va jamoat arboblari hamda ilm-fan, madaniyat va boshqa sohalar taniqli vakillarining tasviridan jamiyat uchun katta qiziqish uyg‘otadigan axborotni tarqatish maqsadlarida foydalanish, shuningdek davlat xizmatchilarini xizmat vazifalarini bajarish jarayonida tasvirga tushirish va bunday tasvirlardan foydalanish hollari kiradi.
Ya’ni tasvirdan shaxsiy manfaatlarda emas, balki davlat
va jamiyat manfaatlarida foydalanilganida, shu jumladan, davlat xizmatchisini xizmat vazifasini bajarish jarayonida tasvirga tushirilganda va bu tasvirlardan foydalanilganda rozilik olish talab qilinmaydi (bunday holatga bugungi kundagi qonunchilikdan ham misol keltirish mumkin. Vazirlar Mahkamasining 01.12.2018 y. 975-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nizomga ko‘ra, Yo‘l harakati qatnashchilari YPX xodimi bilan o‘zaro munosabatini o‘ziga tegishli audio, foto va video qurilmaga qayd qilish huquqiga ega).
2) fuqaro ommaviy tadbirlarda (konsert, bayram sayillari va boshq.) va jamoat joylarida (umumiy ovqatlanish, savdo va xizmat ko‘rsatish ob’yektlari, ta’lim muassasalari, hayvonot bog‘i, istirohat bog‘lari, ko‘chalar va boshqa jamoat joylarida) tasvirlangan bo‘lib, bunday tasvirdan foydalanishdan maqsad faqat ushbu joylardagi umumiy jarayonlarni namoyish etish bo‘lgan hollarda rozilik talab etilmaydi.
Ya’ni jamoat joylarida yoki ommaviy tadbirlarda fuqaroni shaxsni tasvirga olish va bu tasvirdan foydalanish uchun rozilik talab qilinmaydi. Faqat buning sharti tasvirga olish ob’yekti bevosita
shu shaxs bo‘lmasligi kerak
;
3) Shuningdek, fuqaroni tasvirga tushirish va (yoki) uning tasviridan foydalanishdan maqsad ushbu fuqaroning huquqlarini himoya qilish bo‘lganda, fuqaroning haq evaziga tushirilgan tasviridan ushbu tasvirni tushirishdan ko‘zlangan maqsadlarda foydalanilganda, fuqaroning o‘zi hamma foydalanishi mumkin bo‘lgan manbalarda e’lon qilgan tasvirdan foydalanilganda ham rozilik talab etilmaydi.
Javobgarlik masalasi
Fuqaroni tasvirga tushirish va tasviridan foydalanishda uning roziligini olish talabiga rioya qilinmaganda qanday javobgarlik kelib chiqishi masalasini ham to‘g‘ri talqin qilish muhim. Huquq buzilishi fuqarolik-huquqiy munosabatdan kelib chiqqani uchun bu holatda javobgarlik ham fuqarolik-huquqiy xarakterga ega bo‘ladi (ma’muriy yoki jinoiy javbogarlik kelib chiqmaydi).
Ya’ni o‘zining tasviridan roziligisiz foydalanishga duch kelgan fuqaro ikkinchi tarafdan o‘zining tasvirini (fotoapparat, kamera, mobil telefon va boshqa uskunalar xotirasidan) o‘chirib tashlashni, tasviri aks etgan narsalarni yo‘q qilish va muomaladan chiqarishni, shuningdek ommaviy axborot vositalaridan, internet tarmog‘idan, tashqi reklama va reklama xususiyatiga ega bo‘lgan tarqatma materiallardan olib tashlashni talab qilish huquqiga ega bo‘ladi.
Agar bu talablar bajarilmasa, fuqaro (vafot etgan bo‘lsa — uning farzandlari, eri (xotini) yoki ota-onasi, voyaga yetmagan yoki muomalaga layoqatsiz deb topilgan bo‘lsa — qonuniy vakillari) talablarni majburiy bajartirish, shuningdek o‘ziga yetkazilgan moddiy zarar va ma’naviy ziyonni undirish uchun sudga murojaat qilishi mumkin bo‘ladi. Bunda fuqaro o‘zi talab qilayotgan holatlarni, o‘ziga moddiy zarar va ma’naviy ziyon yetkazilganini isbotlashi lozim bo‘ladi.
Xorijiy tajriba
Shaxsni tasvirga tushirish uchun uning roziligini olish talabi rivojlangan mamlakatlarda ham mavjud. Masalan, Yevropa ittifoqining (EU) 2016/679-sonli Reglamentida (2018-yil 25-mayda kuchga kirgan) shaxsiy ma’lumotlarni qayta ishlash (to‘plash, yozib olish, foydalanish, tarqatish
va boshq.) shaxsiy ma’lumot sub’yekti o‘zining shaxsiy ma’lumotlarini bir yoki bir nechta aniq maqsadlarda qayta ishlashga rozilik bergan taqdirdagina qonuniy hisoblanishi belgilab qo‘yilgan. Ushbu Reglamentga ko‘ra, inson yuzining tasviri uning shaxsiy ma’lumotlari qatoriga kiradi.
MDH mamlakatlaridan Rossiya Federatsiyasi Fukarolik kodeksining 152.1-moddasida fuqaroning tasvirini tarqatish va undan foydalanish faqat shu fuqaroning, agar fuqaro vafot etgan bo‘lsa, uning farzandlari, eri (xotini) yoki ota-onasining roziligi bilan amalga oshirilishi mumkinligi belgilab qo‘yilgan.
Yon qo‘shnimiz bo‘lgan Qozog‘iston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 145-moddasiga ko‘ra, hech kim boshqa shaxsning tasviridan uning roziligisiz (agar shaxs vafot etgan bo‘lsa, uning merosxo‘rlari roziligisiz) foydalanishi mumkin emas. Fuqaroning tasvirini e’lon qilish, foydalanish va tarqatish shu fuqaroning, agar fuqaro vafot etgan bo‘lsa, uning farzandlari va eri (xotini) roziligi bilan amalga oshirilishi mumkin. Bunday rozilik qonunlarda belgilangan hollarda yoki shaxs haq evaziga tasvirga tushgan hollarda talab etilmaydi.
Yakuniy fikr
Fuqaroning tasvirini himoya qilish bugungi axborot kommunikatsiya rivojlangan davrda juda muhim. Chunki ijtimoiy tarmoqlarda fuqarolarning tasvirlaridan foydalangan holda ularning sha’ni va qadr-qimmatiga putur yetkazuvchi, oilaviy va shaxsiy sirini oshkor etuvchi ma’lumotlar tarqatish hollari kam emas. Oqibatda, jamiyatda fuqarolar o‘rtasida turli nizolar kelib chiqmoqda.
Aslida, amaldagi Fuqarolik kodeksining 99-moddasida fuqaroning tasvirga bo‘lgan huquqi tortib olinmasligi, o‘zga usul bilan boshqa shaxsga berilmasligi hamda himoya qilinishi belgilab qo‘yilgan bo‘lib, tasvirga bo‘lgan huquq daxlsizligi chegaralari aniq belgilanmagan.
Fuqarolik kodeksi loyihasiga tasvirga bo‘lgan huquqni himoyasini ta’minlashga qaratilgan alohida modda kiritishdan maqsad yuqorida ko‘rsatilgan huquqiy bo‘shliqni to‘ldirish hamda barcha fuqarolarning tasvirga bo‘lgan huquqlari himoyasini ta’minlashdir.

Одним из нововведений проекта Гражданского кодекса Республики Узбекистан в новой редакции является введение отдельной статьи, направленной на обеспечение защиты прав граждан на изображение.
В последнее время, некоторые СМИ, пользователи социальных сетей преподносят данное нововведение как меру защиты изображений государственных служащих, что по нашему мнению является мягко говоря мисинформацией.
В целях устранения подобных недопониманий, постараемся еще раз прояснить вопросы, связанные с получением согласия гражданина на съемку и использование его изображения.
Согласие на съемку и использование изображения и исключения
Согласно вводимой в проект Гражданского кодекса статье под названием «Защита права на изображение гражданина», для съемки и использования изображения гражданина (фотографии, а также видеозаписи или произведения изобразительного искусства, в которых он изображен) требуется согласие этого гражданина, а если гражданин является несовершеннолетним или недееспособным – согласие его законных представителей, а в случае его смерти – согласие его детей, переживщего мужа (жены) или родителей.
То есть, как правило, для использования фото или видео изображения любого гражданина потребуется его согласие.
Вместе с тем, из этого общего правила будут следующие исключения, то есть исключительные случаи, когда для съемки и использования изображения гражданина согласие не требуется:
1) для использования изображения гражданина в государственных или общественных интересах согласие не требуется. К такому использованию относятся использование изображения в целях борьбы с правонарушениями, обеспечения государственной безопасности, объявления лица в розыск в связи с совершенным преступлением или пропажей без вести, использование изображений государственных и общественных деятелей, видных представителей науки, культуры и других сфер в целях распространения информации, представляющей большой интерес для общества, а также использование изображений государственных служащих, которые сделаны в процессе выполнения ими своих служебных обязанностей.
То есть, если сьёмка и использование изображения осуществляются не в личных, а государственных и общественных интересах, в том числе при съемке государственных служащих в процессе выполнения ими служебных обязанностей и использовании таких изображений, согласие не требуется (пример из действующего законодательства –это постановление Кабинета Министров от 01.12.2018 г. № 975, которым участникам дорожного движения предоставлено право фиксировать взаимоотношения с сотрудником ДПС на принадлежащие ему соответствующие аудио-, фото- и видеоустройства).
2)для использования изображения гражданина из массовых мероприятий (концерты, праздничные гуляния и др.) и общественных мест (объекты общественного питания, торговли и обслуживания, учебные заведения, зоопарки, парки, улицы и другие общественные места) согласие не требуется, при условии, что изображени используется только в целях демонстрации общих процессов в указанных местах.
То есть, для сьёмки лица на массовых мероприятиях или в общественных местах и использования данного изображения согласие не требуется. При этом, единственным условием является то, что изображение гражданина не должно быть основным объектом;
3)также согласие не требуется в случаях, когда целью съемки и (или) использования изображения гражданина является защита прав этого гражданина, если гражданин позировал за плату и изображение используется для целей этой сьёмки, а также в случаях использования изображения, опубликованного самим гражданином в общедоступных источниках.
Ответственность
В рассматриваемом вопросе важно также правильное толкование положений касательно ответственностиза нарушение требования о получении согласия гражданина на съемку и использование его изображения.
В данном случае нарушение возникает из гражданско-правовых отношений и, сответственно, ответственность также носит гражданско-правовой характер (не преследуется цель ввести административную или уголовную ответственность).
Гражданин, изображение которого использовано без его согласия, будет вправе потребовать от другой стороны:
- удаленияс воего изображения из соответствующего носителя (из памяти фотоаппарата, камеры, мобильного телефона и другого оборудования), из средств массовой информации, сети интернет, рекламных материалов;
- уничтожения и изьятия из оборота предметов, содержащих его изображение.
В случае невыполнения этих требований гражданин (если гражданин является несовершеннолетним или недееспособным – его законный представитель, если гражданин умер – его дети, переживщий муж (жена) или родители смогут обратиться в суд с заявлением о принуждении к исполнению вышеуказанных требований, а также о взыскании причиненного материального ущерба и морального вреда. При этом, заявителю придётся доказать те обстоятельства, на которые он ссылается, в том числе факт причинения ему материального ущерба и морального вреда.
Зарубежный опыт
Требование о получении согласия лица на использование его изображения существует и в развитых странах мира. Например, Регламент Европейского союза (EU) 2016/679 (вступил в силу 25 мая 2018 года) устанавливает, что обработка (сбор, запись, использование, а также раскрытие путем передачи, распространения или иным способом, делая их доступными) персональных данных является законной только тогда, когда субъект данных дал согласие на обработку своихперсональных данных для одной или нескольких конкретных целей. Согласно Регламенту, изображение человеческого лица также относитсяк персональным данным.
Из стран СНГ в качестве примеров можно привести Россию и Казахстан.
Так, статьей 152.1 Гражданского кодекса Российской Федерации установлено, что распространение и использование изображения гражданина может осуществляться только с согласия гражданина. После смерти гражданина его изображение может использоваться только с согласия детей и пережившего супруга, а при их отсутствии – согласия родителей.
Согласно статье 145 Гражданского кодекса Республики Казахстан, никто не имеет право использовать изображение какого-либо лица без его согласия, а в случае его смерти – безсогласия наследников. Опубликование, воспроизведение и распространение изобразительного произведения (картина, фотография, кинофильм и другие), в котором изображено другое лицо, допускается лишь с согласия изображенного, а после его смерти с согласия его детей и пережившего супруга. Такого согласия не требуется, если это установлено законодательными актами, либо изображенное лицо позировало за плату.
Развитием ИКТ, увеличением количества пользователей Интернета обеспечение защиты изображения гражданина становится очень актуальным. В настоящее время, в социальных сетях много случаев распространения информации с использованием изображений граждан, иногда порочащей честь и достоинство гражданина. В результате между гражданами возникают различные необязательные конфликты.
В настоящее время, статьей 99 действующего Гражданского кодексаРеспублики Узбекистан предусмотрено, что право гражданина на изображение не отчуждаемо, не передаваемо иным способом и подлежит защите. Однако, в Кодексе не определены пределы неприкосновенности права на изображения.
Включение в проект Гражданского кодекса отдельной статьи, направленной на обеспечение защиты права на изображение, осуществляется с целью восполнения вышеуказанного правового пробела и обеспечения защиты прав на изображениевсех граждан.