«Oqtepa lavash» mansabdor shaxslariga nisbatan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi
Toshkentda ovqatdan ommaviy zaharlanish bo‘lgani va u «Oqtepa lavash» umumiy ovqatlanish shoxobchalarida tayyorlangan tovuqli sendvichni iste’moli bilan bog‘langani haqida avval xabar qilingandi.
Bosh prokuratura mazkur holat yuzasidan ma’lumot berdi.
2019-yilning 4-7-iyun kunlari Toshkent shahrida istiqomat qiluvchi jami 49 nafar fuqarolar «ovqatdan toksikoinfeksiya» tashxisi bilan O‘zbekiston Respublikasi SSV EMYuKITI, 2 va 5-sonli yuqumli kasalliklar shifoxonalariga yotqizilgan.
Mazkur holat yuzasidan o‘tkazilgan tekshiruvda, ushbu fuqarolar shifoxonaga murojaat qilishidan avval Uchtepa tumani, Lutfiy ko‘chasi, Sergeli tumani, Yangi Qo‘yliq ko‘chasi, 7b-uy hamda Sergeli tumani, Yangi Sergeli ko‘chasi, 21-uyda joylashgan «Oqtepa lavash» («Grand Azia Plus» MChJ) umumovqatlanish tarmog‘ining uchta shoxobchalarida tez tayyorlanuvchi taomlarni («sendvich», «lavash» va «pitssa») iste’mol qilganliklari aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan 07.06.2019-yilda Toshkent shahar prokurori tomonidan «Grand Azia Plus» MChJ mansabdor shaxslari va boshqalarga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 186-moddasi 4-qismi «b» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Hozirda jinoyat ishi bo‘yicha Toshkent shahar prokuraturasi tomonidan tergov harakatlari olib borilmoqda, deyiladi xabarda.

В отношении руководства «Октепа лаваш» возбуждено уголовное дело
Как сообщалось ранее, в Ташкенте произошло массовое отравление, связанное с кафе «Октепа лаваш». Генеральная прокуратура Узбекистана прокомментировала данный инцидент.
«В 4-7 июня 2019 года всего 49 граждан, проживающих в городе Ташкенте, с диагнозом «пищевая токсикоинфекция» были госпитализированы в Научно-исследовательского института эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, инфекционные больницы № 2 и 5»,-отметили в Генпрокуратуре.
В ходе проверки установлено, что данные граждане до обращения в больницу употребили еду быстрого приготовления (сэндвич, лаваш и пицца) в 3 пунктах общественного питания «Октепа лаваш» (ООО «Grand Azia Plus»), расположенных по адресу Учтепинский район, улица Лутфий, Сергелийский район, улица Янги Куйлик, 7б и Сергелийский район, улица Янги Сергели, дом 21.
По данному факту 7 июня 2019 года прокурором города Ташкента в отношении должностных лиц ООО «Grand Azia Plus» и других было возбуждено уголовное дело по пункту «б» части 4 статьи 186 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.