O‘tgan oylarda qancha tamaki mahsulotining noqonuniy aylanmasi to‘xtatib qolingani ma’lum qilindi
Davlat soliq qo‘mitasi tomonidan sentyabr-oktyabr oylarida o‘tkazilgan tekshirishlar natijalariga ko‘ra, qanday miqdordagi tamaki va alkogolli mahsulotlarning noqonuniy aylanmasining oldi olingani ma’lum qilindi.
Unga ko‘ra, qo‘mita tomonidan 2022 yilning sentyabr-oktyabr oylarida 1250,2 mln. so‘mlik alkogol va tamaki mahsulotlarining noqonuniy aylanmasiga chek qo‘yilgan.
Tamaki mahsulotlarini sotish bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik subektlari hamda fuqarolar faoliyati yuzasidan o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida jami 497,6 mln. so‘mga teng 40 267 dona quti tamaki mahsulotlarining noqonuniy aylanishi to‘xtatib qolindi.
Shu jumladan quyidagilar qo‘lga olindi:
— 15 ta tadbirkorlik sub’yektidan aksiz markasisiz va raqamli markirovkasiz 101,6 mln. so‘mlik 13 934 dona quti olib qo‘yildi;
— davlat ro‘yxatidan o‘tmagan 302 nafar fuqarodan 396 mln.so‘m miqdorida 26 333 quti sigaretlar olib qo‘yildi.
Tegishli hujjatlar qonunda belgilangan tartibda chora ko‘rilishi uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yo‘naltirildi.
Eslatib o‘tamiz:
— 2021 yil 1 yanvardan alkogol va tamaki mahsulotlarini identifikatsiyalash vositalari bilan majburiy raqamli yorliqlash talabi belgilangan.
20.11.2020 yildagi 737-son PKM № 1-ilova
— Majburiy raqamli markirovka qilinishi shart bo‘lgan tovarlarni markalash tartibi joriy etilgan kundan boshlab 12 oy o‘tgandan so‘ng, bunday tovarlarni O‘zbekiston Respublikasi hududida sotish taqiqlanadi.
Qiziq jihati shundaki, 2022 yilning birinchi yarmida tamaki mahsulotlaridan aksiz solig‘i tushumlari 910,7 milliard so‘mdan 909,7 milliard so‘mga kamaygan. Bir qarashda balki u qadar ko‘p emasdir... Lekin, aslida, bu tushumlar tamaki mahsulotlari narxi oshishi va aksiz solig‘i stavkasi oshishi hisobiga ko‘payishi kerak edi. Aksiz yukining darajasi noqonuniy mahsulotlarga qiziqish uyg‘otmaydigan darajada belgilanishi lozim.

Государственная налоговая служба пресекла незаконную торговлю табачной продукцией
Стало известно на какую сумму по результатам проверок Государственного налогового комитета за сентябрь-октябрь был предотвращен незаконный оборот табачной и алкогольной продукции.
В сентябре-октябре 2022 года Государственная налоговая служба пресекла незаконную торговлю алкогольной и табачной продукцией на сумму 1 250,2 млн. сумов.
В результате проверок деятельности субъектов предпринимательства и граждан, реализующих табачную продукцию, был пресечен незаконный оборот 40 267 пачек табачных изделий на общую сумму 497,6 млн сумов.
В том числе было изъято:
— у 15 субъектов предпринимательства 13 934 пачек на сумму 101,6 млн сумов без акцизных марок и без цифровой маркировки;
— у 302 граждан, не прошедших государственную регистрацию, — 26 333 пачек на сумму 396 млн сумов.
Соответствующие документы были направлены в правоохранительные органы для принятия мер в установленном законом порядке.
Напомним, что:
— С 1 января 2021 года — установлено требование по обязательной цифровой маркировке средствами идентификации алкогольной и табачной продукции.
Прил.№1 ПКМ №737 от 20.11.2020
— По истечении 12 месяцев с даты введения порядка маркировки товаров, подлежащих обязательной цифровой маркировке, продажа таких товаров на территории Республики Узбекистан без маркировки запрещается.
абз.4 п.5 ПКМ №737 от 20.11.2020
Интересно, что поступления акцизного налога от табачной продукции в первом полугодии 2022 году сократилось с 910,7 млрд. сум до 909,7 млрд. сум. Вроде бы совсем немного… Но на самом деле эти поступления должны были возрасти в связи с ростом цен на табачную продукцию и ростом ставки акцизного налога. Уровень акцизной нагрузки нужно устанавливать таким образом, чтобы не провоцировать интерес к нелегальной продукции.