Tik Tok platformasida «Abdulloh» nomi bilan tanilgan Toshkent viloyatida yashovchi 26 yoshli bloger – Yugay Valeriyga nisbatan sud hukmi o‘qildi.
Viloyat IIB ma’lumotiga ko‘ra, u 2024-yilning oktyabr-noyabr oylarida Koreya Respublikasida turib, o‘zining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida millatlararo nizo keltirib chiqarishi mumkin bo‘lgan, milliy qadr-qimmatni tahqirlovchi hamda diniy e’tiqodga ko‘ra, fuqarolarni kamsituvchi so‘zlar bilan O‘zbekiston qonunchiligini buzgan.
Jamoatchilikning keskin noroziligidan so‘ng mazkur shaxs joriy ilning 25-mart kuni Abu-Dabi – Samarqand yo‘nalishi orqali O‘zbekistonga keltirilib, qamoqqa olingan.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Nurafshon shahar sudining hukmi bilan Yugay Valeriy Jinoyat kodeksining 156-moddasi (milliy, irqiy, etnik yoki diniy adovat qo‘zg‘atish) 2-qismi va 158-moddasi (O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga tajovuz qilish) 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilib, unga 3 yil 1 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.

Нурафшанский городской суд вынес приговор 26-летнему блогеру из Ташкентской области Югаю Валерию, известному на платформе TikTok под именем «Абдуллох».
По данным областного УВД, в октябре-ноябре 2024 года он, находясь в Республике Корея, на своих страницах в социальных сетях делал оскорбительные высказывания в адрес узбекского народа. Весной сообщалось о задержании мужчины в Абу-Даби и экстрадиции в Самарканд.
По данным Верховного суда, Валерий Югай признан виновным согласно части 2 статьи 156 (умышленные действия, унижающие национальную честь и достоинство, оскорбляющие чувства граждан) и части 3 статьи 158 (публичное оскорбление или клевета в отношении президента) Уголовного кодекса. Его приговорили к 3 годам и 1 месяцу лишения свободы в колонии-поселении.
До вступления приговора в силу стороны могут обжаловать его или внести протест в апелляционном либо кассационном порядке.