Poytaxtda 45 ta tintuv harakatlari o‘tkazildi
Kuni kecha Toshkent shahrida ekstremistik radikal guruhlarga qo‘shilgan fuqarolarning xonadonlarida 45 ta tintuv tergov harakatlari o‘tkazilgan. Gumondor shaxslar qo‘lga olinmoqda. Bu haqda Toshkent shahar IIBB xabar bermoqda.
Qayd etilishicha, joriy yilning 3 oyi davomida diniy ekstremizm va terrorizm bilan bog‘liq holatlar yuzasidan 50 ta jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan, 188 ta huquqbuzarlik yuzasidan ma’muriy bayonnomalar rasmiylashtirilib, jami 264 nafar shaxslarga nisbatan qonuniy choralar ko‘rilgan.
«Hurmatli fuqarolar, ijtimoiy tarmoqlar orqali turli radikal guruhlarga a’zo bo‘lishdan saqlaning va ularning yot g‘oyalarini targ‘ib qilmang. Farzandlaringiz ijtimoiy tarmoqlarda qaysi guruhlarga a’zo bo‘layotganligini, qanday mazmundagi video va boshqa materiallarni ko‘rayotganligini doimo nazorat qilib boring.
Agar mahallangizda shu kabi yot g‘oyalar ta’siriga tushgan yoki boshqa shubhali shaxslar haqida biror ma’lumotga ega bo‘lsangiz darhol 102 raqamiga yoki hududiy profilaktika inspektori yoxud yaqin oradagi IIB ga murojaat qilishingizni so‘raymiz», deyiladi xabarda.

В Ташкенте задержаны подозреваемые в связях с религиозным экстремизмом и терроризмом
Правоохранительные органы провели широкомасштабную операцию по борьбе с религиозным экстремизмом и терроризмом. За 7 апреля в столице было проведено 45 обысков в жилищах граждан, подозреваемых в причастности к экстремистским радикальным группам. Все подозреваемые были задержаны.
В течение января, февраля и марта было возбуждено 50 уголовных дел по фактам, связанным с религиозным экстремизмом и терроризмом. Также были составлены протоколы по 188 нарушениям, в отношении 264 человек были применены законные меры.
«Уважаемые граждане, избегайте вступления в различные радикальные группировки и не продвигайте свои идеи через социальные сети. Всегда следите за тем, к каким группам в социальных сетях присоединяются ваши дети, какой контент они смотрят», — говорится в сообщении ГУВД.
Жителей столицы призвали сообщать правоохранителям о подозрительных лицах в городе, а также о случаях распространения радикальных идей. Информацию следует передать по номеру 102, районному участковому или в ближайший Отдел внутренних дел.