O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi delegatsiyasi Belarus poytaxti Minsk shahrida bo‘lib o‘tgan «Adliya organlarining huquqiy davlatni shakllantirishdagi roli» mavzusidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etishdi. Bu haqda Adliya vazirligi jamoatchilik bilan ishlash bo‘limi xabar qildi.
Mazkur konferensiya Belarus Respublikasi Adliya vazirligining 100 yilligi munosabati bilan tashkil etildi. Uning ishida Belarus, Rossiya, O‘zbekiston, Tojikiston, Ozarbayjon, Gruziya adliya organlari rahbarlari, huquq va xalqaro munosabatlar, advokatura, notariat, parlamentariy sohasidagi dunyoning yetakchi ekspertlari qatnashdi. Ular tomonidan adliya sohasini rivojlantirishning muhim tendensiyalari ko‘rib chiqildi, yuridik xizmatlar va mediatsiya sohalarini tashkil etish hamda rivojlantirish bo‘yicha fikr va tajriba almashildi. Davlat tashkilotlarining yuridik xizmatlari faoliyatini tashkil etish masalalariga doir konstruktiv muloqot bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirining birinchi o‘rinbosari M.Istamov tadbirda mamlakatimizda Harakatlar strategiyasiga muvofiq sud-huquq tizimida, shuningdek, qonun ustuvorligini ta’minlash, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng miqyosli islohotlarga bag‘ishlangan ma’ruza bilan chiqish qildi.
Konferensiya doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi birinchi Minsk shahar notarial idorasida bo‘lib, uning faoliyati bilan yaqindan tanishishdi va ushbu soha bo‘yicha fikr almashishdi.

Представители Минюста приняли участие в международной конференции в Беларуси
Делегация Министерства юстиции Республики Узбекистан приняла участие в международной конференции «Роль органов юстиции в формировании правового государства» в столице Беларуси — Минске. Об этом сообщил отдел по связям с общественностью Министерства юстиции.
Данная конференция приурочена к 100-летию Министерства юстиции Республики Беларусь. В ее работе участвовали руководители органов юстиции Беларуси, России, Узбекистана, Таджикистана, Азербайджана, Грузии, ведущие мировые эксперты в сфере права и международных отношений, адвокатуры, нотариата, парламентарии. Они рассмотрели ключевые тенденции развития сферы юстиции, обменялись мнениями и практиками в области организации и развития системы юридических услуг и медиации. Состоялся конструктивный диалог по вопросам организации работы юридических служб государственных организаций.
Первый заместитель министра юстиции Республики Узбекистан М. Истамов выступил на мероприятии с докладом о масштабных реформах в судебно-правовой сфере, реализуемых в стране в соответствии со Стратегией действий, в частности, по обеспечению верховенства закона, совершенствованию деятельности Министерства юстиции Республики Узбекистан.
В рамках конференции делегация Узбекистана посетила первую Минскую городскую нотариальную контору для ознакомления с ее деятельностью и обмена опытом в данной сфере.