Prezident 215 nafar mahkumni afv etdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev «Jazo muddatini o‘tayotgan, qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan va tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan bir guruh shaxslarni afv etish to‘g‘risida»gi farmonni imzoladi. Bu haqda «O‘zbekistan 24» telekanalida ma’lum qilindi.
O‘zbekiston mustaqilligining 30 yilligi arafasida imzolangan hujjat bilan 215 nafar fuqaro afv etildi.
Afv etilgan shaxslarning 3 nafari jazodan to‘liq ozod qilingan, 127 nafari — jazoni o‘tash muddatidan ilgari shartli ravishda ozod etildi, 12 nafariga esa tayinlangan jazo yengilrog‘i bilan almashtirildi. Jami 142 nafar shaxs ozodlikdan mahrum qilish joylaridan yaqinlari bag‘riga qaytarildi.
Shuningdek, 73 nafar shaxsga ozodlikdan mahrum etish jazosi qisqartirildi, yana bir mahkumning jazosi ozodlikni cheklash shaklidagi jazo turiga o‘zgartirildi.

Президент помиловал 215 заключенных в честь 30-летия независимости Узбекистана
В преддверии празднования самого дорогого общенародного праздника – 30-летия провозглашения независимости нашей Родины Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым подписан Указ «О помиловании группы лиц, отбывающих срок наказания, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления».
Указом в соответствии с пунктом 23 статьи 93 Конституции Республики Узбекистан помилованы 215 лиц, отбывающих наказание за совершение преступления, чистосердечно раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления.
Из числа помилованных 3 лица полностью освобождены от отбывания основного наказания, 127 лиц освобождены от отбывания наказания условно-досрочно, назначенное в отношении 12 лиц наказание заменено более мягким. Кроме того, сокращены сроки наказания в виде лишения свободы, назначенные в отношении 73 лиц.
Среди помилованных – 14 женщин, 12 мужчин старше 60 лет, 69 граждан иностранных государств, 15 лиц, участвовавших в деятельности запрещенных организаций.