Qidiruvga berilgan jinoyatchi Polshadan O‘zbekistonga ekstraditsiya qilindi
Interpolning O‘zbekiston Respublikasidagi Milliy markaziy byurosi xodimlari tomonidan katta miqdorda firibgarlik sodir etgani uchun xalqaro qidiruvda bo‘lgan jinoyatchini ekstraditsiya qilish bo‘yicha protsedura amalga oshirildi.
Interpolning Varshava va Toshkent Milliy markaziy byurolarining hamkorlikdagi faol sa’y-harakatlari natijasida 2022 yilning mart oyida Polshada Interpolning Qizil xabarnomasiga aloqador shaxs sifatida hibsga olingan, huquq-tartibot idoralarimiz tomonidan firibgarlik uchun qidiruvga berilgan jinoyatchi O‘zbekiston Respublikasiga ekstraditsiya qilindi.
Qidiruvdagi shaxs jabrlanuvchi Janubiy Koreyaga ishlash uchun chet elga chiqish niyatida ekanini bila turib, hujjatlarni rasmiylashtirish va mamlakatga kirishga ruxsat olish bo‘yicha o‘z xizmatlarini taklif qilgan va bu ishlar sarf-xarajat talab qilishini bildirgan. Shu tarzda, qisqa vaqt ichida firibgar bir necha kishini pulga tushirgan.
Jinoyatchi pullarni o‘zlashtirgan hamda va’dasini bajarmagan holda chet davlatga qochishga muvaffaq bo‘lgan, biroq O‘zbekiston va Polsha davlatlari MMB xodimlarining hamkorlikdagi harakatlari natijasida qidiruvdagi shaxs aniqlandi va qo‘lga olindi.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasining ekstraditsiya to‘g‘risidagi so‘rovi qanoatlantirilgandan so‘ng, Interpol xodimlari hamrohligida shu kunlarda jinoyatchi O‘zbekistonga olib kelindi, uni oldinda adolatli sud kutmoqda, deyiladi Interpolning O‘zbekiston Respublikasidagi Milliy markaziy byurosi xabarida.

Разыскиваемого преступника экстрадировали из Польши в Узбекистан
Сотрудниками Национального центрального бюро Интерпола в Республике Узбекистан осуществлена процедура экстрадиции преступника, находящегося в международном розыске за совершение мошенничества.
Благодаря совместному активному взаимодействию Национальных центральных бюро Интерпола Ташкента и Варшавы, состоялась выдача в Республику Узбекистан преступника, арестованного в марте 2022 года в Польше как фигуранта Красного извещения Интерпола, разыскиваемого нашими правоохранителями за мошенничество.
Разыскиваемый, на протяжении нескольких лет, заведомо зная о том, что потерпевший желает выехать для осуществления трудовой деятельности в Южную Корею, предлагал свои услуги в оформлении документов и получении разрешения на въезд в страну, для чего все эти услуги необходимо было оплачивать. Так, на протяжении не столь долгого периода от рук мошенника, пострадало немало человек на крупную сумму.
Тем не менее, несмотря на то, что преступник присвоив все эти средства и не выполнив своих обязательств, успел скрыться за рубежом, благодаря совместным действиям НЦБ Интерпола Ташкента и Варшавы, разыскиваемый был установлен и задержан.
После удовлетворения ходатайства Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан об экстрадиции, в сопровождении сотрудников Интерпола, на днях преступник был доставлен в Узбекистан, чтобы предстать перед судом.