Saida Mirziyoyeva: «Jinoiy jazo tayinlamaguncha bir joyda qotib turaveramiz»
Bugun Senatda NNT, davlat idoralari va faollar ishtirokida oiladagi zo‘ravonlik to‘g‘risidagi qonunning jamoatchilik muhokamasi o‘tkaziladi.
Prezident Administratsiyasi Ijro etuvchi apparatining Kommunikatsiyalar va axborot siyosati bo‘yicha sho‘’ba mudiri Saida Mirziyoyeva masala yuzasidan o‘z fikrini bildirdi.
«Oiladagi zo‘ravonlik uchun jinoiy jazo tayinlamaguncha, ushbu jinoyatga davlatning munosabati Jinoyat kodeksida aniq aks etmagunicha, bir joyda qotib turaveramiz.
Busiz boshqa hech nima yordam berolmaydi, yuzaki choralar ham, eng ilg‘or gender loyihalari ham, quruq gap bilan tarbiyalashga urinishlar ham.

Саида Мирзиёева: «Пока не назначим уголовное наказание за домашнее насилие, так и будем топтаться на месте»
Сегодня, 24 января в Сенате совместно с ННО, госорганами и активистами будет проходить общественное обсуждение закона о домашнем насилии. Об этом сообщила член комиссии по гендерному равенству Узбекистана.
«Скажу коротко своё мнение. Пока мы не назначим уголовное наказание за домашнее насилие, пока в Уголовном кодексе не появится конкретный ответ от государства за это преступление, мы так и будем топтаться на месте.
Ничего не поможет, никакие косметические меры, даже самые замечательные гендерные проекты и попытки воздействовать словом и воспитанием.
Вначале Закон, защищающий женщин ответственностью за насилие над ними. Затем всё остальное», - написала Саида Мирзиёева.